Typy a využitie hliníkových profilov
Inzercia
Inzercia

Typy a využitie hliníkových profilov

Výhodou hliníka je najmä takmer nulová korózia v bežných interiérových i exteriérových podmienkach.

Hliníkové profily nachádzajú svoje uplatnenie v rôznych priemyselných odvetviach ako konštrukčné či spojovacie prvky. Ich výhoda spočíva predovšetkým vo veľmi presnom tvarovaní profilu a nízkej hmotnosti pri pomerne dobrej tuhosti. Výhodou hliníka je najmä takmer nulová korózia v bežných interiérových i exteriérových podmienkach. Vlastnosti hliníkových profilov ovplyvňuje niekoľko faktorov, medzi ktorými je asi najdôležitejším spôsob výroby a tvar prierezu, tie potom definujú funkčné charakteristiky konečného profilu.

Výroba a členenie hliníkových profilov

Profily sa vyrábajú buď z čistého hliníka alebo jeho zliatin. Chemická štruktúra (a teda usporiadanie molekúl) kovu má prirodzený vplyv na jeho základné pevnostné charakteristiky (pevnosť, pružnosť, ťažnosť, kujnosť a ďalšie spracovateľské parametre). V závislosti na zložitosti prierezu sa potom využívajú rôzne metódy výroby konečného profilu, ktorý môže byť buď otvorený alebo uzavretý. Profily s otvoreným prierezom sa najčastejšie ohýbajú s narezaného hliníkového plechu, profily s uzavretým prierezom sú vyrábané vytlačovaním cez formu. Veľkou výhodou hliníkových profilov je práve veľká variabilita prierezu, ktorá umožňuje integráciu komôr a drážok využívaných a vodiace prvky pre pohyblivé súčasti zariadení.

Druhy prierezov hliníkových profilov

Základné prierezy hliníkových profilov sú jednoduché, buď sa jedná o plné oválne, štvorcové či obdĺžnikové prierezy, prípadne profilované do tvarov písmen I, L, či T, alebo uzavreté jednokomorové aplikované ako držiaky či konštrukčné podpory s vyľahčením. Zložitejšie profily majú nepravidelné tvarovanie prierezu s viacerými komorami, ktoré môžu mať tiež vyľahčovaciu funkciu, alebo slúžia ako komory inštalačné, teda pre vedenie kabeláže. Z vonkajšej strany je nepravidelný profil využívaný predovšetkým ako pozdĺžna drážka, ktorá má ďalšie inštalačné výhody.

Výhody a využitie hliníkových profilov

Okrem prierezovej variability je veľkou výhodou hliníkových tyčí a rúr najmä ich opracovateľnosť. Je možné ich ľahko ohýbať, lepiť a spojovať pomocou spojovacích prvkov. Na povrchy je možné nanášať rôzne náterové hmoty a laky, ktoré predlžujú ich životnosť a vylepšujú vlastnosti s ohľadom na odolnosť (mechanickú i voči poveternosti). Uplatnenie nachádzajú predovšetkým ako konštrukčné súčasti a vodiace prvky menších i väčších zariadení.

Hliníkové profily v ponuke TME

Spoločnosť TME (Transfer Multisort Elektronik Sp. Z. o.o.) ponúka celý program vybavení a komponent pre domácu i profesionálnu výrobu funkčných customizovateľných zariadení a prototypov, ale i sériovú malo a veľkovýrobu. V katalógu spoločnosti nájdete hliníkové profily jednoduchých i zložitejších prierezov, ktoré sú určené pre výrobu špeciálnych konštrukčných celkov vrátane profilov s drážkami a inštalačnými komôrkami.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…