Silo v Bejrúte, ktoré ako jediné prečkalo výbuch, postavili Čechoslováci. Hirošimu zas prežila stavba českého architekta
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Silo v Bejrúte, ktoré ako jediné prečkalo výbuch, postavili Čechoslováci. Hirošimu zas prežila stavba českého architekta

Jediná budova v epicentre, ktorá nebola úplne zdemolovaná utorkovým výbuchom v Bejrúte, je obilné silo z dielne československých inžinierov a montérov.

Obilné silo v Bejrúte a Atómový palác v Hirošime. — Foto: TASR/AP, pixabay.com/Giada_jn

BEJRÚT/HIROŠIMA/PRAHA 7. augusta - Svetové média plnia snímky zdevastovaného Bejrútu. Jedinou budovou, ktorá masívny výbuch v epicentre ako tak ustála, je obrovské silo na zásoby obilia, ktoré bolo dlhé roky dominantou prístavu.

Ukázalo sa, že národné železobetónové obilné silo pred 50 rokmi vybudovali Čechoslováci. Silo stavali v rokoch 1968 až 1970 montéri z Pardubíc z vtedajšieho národného podniku Průmstav. Jeho konštrukciu tvorili tri rady skladovacích prepojených buniek, ktoré dosahovali výšku cez 60 metrov.

Hlavná zásobáreň obilia

Obrovské silo bolo hlavnou zásobárňou obilia v Libanone. Odhaduje sa, že sa v ňom uskladňovalo až 85% obilnín krajiny, informuje agentúra Reuters. V okamihu explózie bolo v bejrútskom sile zhruba 15 tisíc ton obilia, čo je len zlomok jeho celkovej kapacity -⁠ tá totiž dosadzuje až 120-tisíc ton. Podľa ministerstva hospodárstva má teraz Libanon zásoby zhruba na mesiac a pol.

Silo je už zrejme neopraviteľné

„Hneď mi došlo, že ide o ten prístav. Vedel som, že silo musí byť poškodené, ale že to bude také rozsiahle, to by mi nenapadlo, pretože ide o veľmi stabilnú a pevnú konštrukciu. Prakticky nezničiteľnú,“ povedal pre denník Právo Jiří Požár, ktorý v Průmstavu pôsobil ako podnikový riaditeľ.

Zdemolované silo.
Zdemolované silo. Foto: TASR/AP

Po mimoriadne silnej utorkovej explózii, ktorá v hlavnom meste Libanonu vyvolala otrasy porovnateľné so zemetrasením o sile 3,5 stupňa Richterovej stupnice a ktorej príčina sa stále vyšetruje, sa podľa jeho názoru silo nebude dať opraviť. Stáť zostala len jeho zadná časť.

„Jeden rad, ten čelný, smerom, kde vybuchol sklad a kde v kráteri vzniklo nové jazero, je zničený. Ide o to, ako ďaleko sú bunky poškodené,“ povedal odborník. Predpokladá však, že konštrukcia je silne narušená a navyše kontaminovaná splodinami výbuchu.

Konštrukcia prežila niekoľko vojen a striel

Podľa statika Václava Jandačka je silo jedným z mála československých vývozov stavieb, ku ktorým za minulého režimu došlo. To, že mohutnému výbuchu odolalo, pripisuje jeho tuhej konštrukcii. „Určite pohltilo časť energie výbuchu, čo ale nemohlo, samozrejme, mesto ochrániť úplne,“ uviedol Jandáček pre ČT24.

Železobetónová stavba bola podľa Požára počas svojej existencie niekoľkokrát zasiahnutá delostreleckými strelami, vždy však vydržala. „Keď tento výbuch takto poškodil silo, musel byť naozaj mimoriadny. Ak to bola jedna pätina bomby z Hirošimy, zodpovedá to škodám,“ myslí si.

Prirovnanie k Hirošime

Zahraničné média porovnávajú ničivú explóziu k atómovému výbuchu v Hirošime, ktorý pomohol ukončiť druhú svetovú vojnu, a to aj preto, že explózia mala tvar hríbu, ktorý si ľudia s výbuchom jadrovej bomby často spájajú.

75 rokov od atómových výbuchov v Japonsku

Útok atómovou bombou na Hirošimu 6. augusta 1945 si vyžiadal životy približne 140 000 ľudí, mnohí z nich zomreli okamžite a ďalší v priebehu nasledujúcich týždňov a mesiacov - trpeli chorobou z ožiarenia, devastačnými popáleninami a ďalšími poraneniami.

O tri dni neskôr zhodili Spojené štáty druhú atómovú bombu, tentokrát na mesto Nagasaki, kde zahynulo 74 000 ľudí.

Atómový hríb nad Hirošimou.
Atómový hríb nad Hirošimou. Foto: Wikimedia/George R. Caron

Zaujímavosťou je, že aj výbuch v Hirošime blízko epicentra prežila iba jediná stavba - Hirošimský prefektúrny palác z roku 1915 pre výstavu produktov, ktorý postavili tiež Česi. Budovu navrhol architekt Jan Letzel.

Po explózii americkej jadrovej bomby Little Boy stavba prežila v blízkosti výbuchu ako jediná. Ostatné stavby boli úplne zdemolované. Z torza budovy sa neskôr stal pamätník obetiam atómového výbuchu. Od roku 1996 je zapísaná na zozname Svetového dedičstva UNESCO ako symbol deštrukčnej moci vytvorenej človekom a nádej pre elimináciu všetkých jadrových zbraní.

Do Libanonu prúdi pomoc

Utorkové výbuchy podľa doterajších informácií spôsobil náhodný požiar, ktorý zapálil zásoby asi 2750 ton dusičnanu amónneho. Doposiaľ výbuch vyžiadal 149 obetí. Odhaduje sa, že o strechu nad hlavou prišlo 300-tisíc ľudí.

Libanonské úrady zadržali v súvislosti s výbuchmi vo štvrtok najmenej 16 pracovníkov bejrútskeho prístavu.

Mnohé štáty sveta a organizácie vyjadrili sústrasť pozostalým po obetiach a prisľúbili Libanonu zdravotnú i humanitárnu pomoc. Pomoc už vyslali Francúzsko, Katar, Irak, Kuvajt či Česko.

Zdroj: Echo24

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…