Úrad verejného zdravotníctva by mohol získavať čísla navrátilcov z červených krajín
TASR
TASR

Úrad verejného zdravotníctva by mohol získavať čísla navrátilcov z červených krajín

Úrad verejného zdravotníctva SR by mal mať možnosť získavať od operátorov telefónne čísla ľudí, ktorí sa nachádzali v „červených“ krajinách.

Ilustračné foto — Foto: TASR/Michal Svítok

Konania v oblasti životného prostredia by sa mali spriechodniť

Konania v oblasti životného prostredia, ktoré sa zastavili v súvislosti so šírením nového koronavírusu, sa majú spriechodniť. Poslanci Národnej rady (NR) SR posunuli v utorok do druhého čítania návrh zákona o niektorých opatreniach v pôsobnosti Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR v súvislosti s ochorením COVID-19.

Mohlo by sa tak pokračovať v konaniach o integrovaných povoleniach, ktoré potrebujú napríklad skládky či podnikatelia v chemickom priemysle. Rovnako aj v konaniach o určenie osoby zodpovednej za umiestnenie nezákonne umiestneného odpadu.

„Cieľom návrhu zákona je prijatie mimoriadnych opatrení, ktoré umožnia pokračovať v konaniach, v ktorých bolo pozastavené plynutie lehôt z dôvodu mimoriadnych opatrení súvisiacich s ochorením COVID-19,“ uvádza sa v materiáli.

Dôvody na odvolanie komisára pre deti by sa mohli rozšíriť

Poslanci Národnej rady (NR) SR posunuli v utorok do druhého čítania návrh na rozšírenie dôvodov na odvolanie komisára pre deti a komisára pre osoby so zdravotným postihnutím. Rozhodli o tom v utorkovom hlasovaní.

„Predkladaný návrh zákona má za cieľ doplnenie dôvodov možného odvolania tak, aby bolo možné reagovať na prípadné porušenie zákona alebo iných všeobecne záväzných právnych predpisov v súvislosti s výkonom funkcie komisára a nespôsobilosť komisára vykonávať funkciu nezávisle a nestranne,“ uviedli predkladatelia.

Aktuálna právna úprava nemá podľa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR dostatočný mechanizmus na odvolanie komisára, ak nespĺňa niektoré z predpokladov na vykonávanie svojej činnosti.

Komisára by po novom mohli odvolať, ak v súvislosti s výkonom svojej funkcie porušil zákon o komisároch alebo iný všeobecne záväzný právny predpis - napríklad ak porušil mlčanlivosť, nerieši podnety, neplní oznamovaciu povinnosť alebo neplní úlohy štatutárneho orgánu úradu komisára. Dôvodom by mohla byť aj jeho nespôsobilosť vykonávať funkciu nezávisle.

Dôvody musia byť podľa rezortu jasne vysvetlené, preto sa navrhuje, aby aj v týchto prípadoch bol potrebný návrh príslušného parlamentného výboru na odvolanie a aby sa s dôvodmi odvolania stotožnila najmenej nadpolovičná väčšina hlasov všetkých poslancov parlamentu. Teda na odvolanie komisára by bol potrebný vyšší počet hlasov ako na jeho voľbu.

Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.

Časť 2 / 4

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…