Novela štátneho rozpočtu na tento rok sa dostala do druhého čítania
TASR
TASR

Novela štátneho rozpočtu na tento rok sa dostala do druhého čítania

Parlament posunul do druhého čítania novelu zákona o štátnom rozpočte na tento rok.

Na snímke minister financií SR Eduard Heger (OĽaNO) — Foto: TASR/Pavol Zachar

Novelou zákona sa tiež vytvára možnosť poskytnúť záruku do Paneurópskeho záručného fondu v reakcii na pandémiu, z ktorého Európska investičná banka a Európsky investičný fond budú môcť poskytnúť záruky na financovanie a úvery priamo konečným príjemcom zo súkromného a verejného sektora alebo prostredníctvom finančných sprostredkovateľov.

„Poskytnutie záruky zo strany Slovenskej republiky je nevyhnutnou podmienkou na prístup k nástrojom financovania poskytnutým zo záručného fondu. Zároveň sa vytvára aj možnosť čerpania úverovej pomoci z Európskeho nástroja dočasnej podpory na zmiernenie rizík nezamestnanosti (SURE),“ konštatuje MF SR.

Do programu aktuálnej schôdze pribudli dva vládne návrhy

Do programu aktuálnej schôdze Národnej rady (NR) SR pribudli dva vládne návrhy zákonov, o ktorých by malo plénum rokovať zrýchlene. Ide o novelu zákona o elektronických komunikáciách a vládny návrh zákona o niektorých opatreniach v pôsobnosti Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR.

Z novely zákona o elektronických komunikáciách, ktorou sa mení aj zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, vyplýva, že pokuta za nedodržanie izolácie a karantény po návrate na Slovensko z tzv. „červenej" krajiny by mohla byť do výšky 5000 eur.

Nová úprava by mala umožniť dodatočnú kontrolu osôb, ktoré sa majú prihlásiť pri príchode z takejto krajiny. Operátori by mali poskytovať Úradu verejného zdravotníctva SR telefónne čísla zákazníkov, ktorým boli zaslané SMS pri návrate na Slovensko.

Ďalší vládny návrh hovorí o konaniach v oblasti životného prostredia, ktoré sa zastavili v súvislosti so šírením nového koronavírusu. Upraviť sa majú tak, aby sa spriechodnili. O návrhu na skrátené legislatívne konanie by mali poslanci začať rokovať ešte v utorok o 14.00 h. Po jeho schválení by mali pristúpiť k rokovaniu o návrhoch v prvom čítaní.

Kontrola hospodárenia teplárenských a vodárenských spoločností sa má zvýšiť

Miera kontroly hospodárenia teplárenských a vodárenských spoločností by sa mala zvýšiť. Zabezpečiť to má návrh zákona o regulácii v sieťových odvetviach z dielne koaličných poslancov Petra Cmoreja (SaS) a Gábora Grendela (OĽaNO), ktorý v utorok plénum posunulo do druhého čítania.

Návrh reaguje na výsledky kontroly Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR, ktorá bola zameraná na kontrolu hospodárenia vodárenských spoločností z novembra 2019. V rámci nej boli podľa predkladateľov zistené závažné nedostatky.

„Najvyšší kontrolný úrad osobitne upozornil na zjavnú nevýhodnosť zmluvy o poskytovaní služieb uzavretej medzi jednou z najväčších vodárenských spoločností v SR – spoločnosťou Bratislavská vodárenská spoločnosť, a. s., a jej dcérskou spoločnosťou Infra Services, a. s., ktorá spôsobuje odčerpávanie nemalého objemu finančných prostriedkov v prospech súkromného akcionára spoločnosti Infra Services, a to napriek pretrvávajúcemu investičnému dlhu na infraštruktúre Bratislavskej vodárenskej spoločnosti vo výške viac ako 574 miliónov eur,“ poznamenali poslanci.

Cieľ novely

Cieľom novely zákona je zabezpečenie vyššej miery kontroly hospodárenia teplárenských a vodárenských spoločností pri uzatváraní zmlúv o poskytovaní služieb na účely zabezpečovania regulovanej činnosti v tepelnej energetike a vo vodnom hospodárstve, ktoré sú uzatvárané mimo procesu verejného obstarávania. Zaviesť sa má povinnosť schválenia každej takejto zmluvy Úradom pre reguláciu sieťových odvetví v riadnom správnom konaní ako podmienky platnosti zmluvy.

Takéto zmluvy sa majú zadefinovať ako zmluvy povinne zverejňované v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Vzhľadom na výsledky kontroly sa má tiež zaviesť povinnosť dodatočnej kontroly zmlúv už uzavretých, a to mimo procesu verejného obstarávania, a sankcie v podobe ich zániku zo zákona, ak sa v konaní preukáže, že zmluva nezodpovedá podmienkam obvyklým v bežnom obchodnom styku.

Časť 2 / 2

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…