Belgický kráľ Filip sa ospravedlnil za násilné činy počas kolonizácie Konga
TASR
TASR

Belgický kráľ Filip sa ospravedlnil za násilné činy počas kolonizácie Konga

V Belgicku debatu o koloniálnej minulosti krajiny vyvolala násilná smrť Afroameričana Georgea Floyda v USA, ktorý zomrel po zásahu policajtov bielej pleti.

Na snímke z 28. júna 2020 belgický kráľ Filip a belgická kráľovná Matilda pózujú fotografom počas návštevy v belgickom Bouillone. Kráľ Filip sa ako prvý belgický panovník ospravedlnil Kongu za ujmu spôsobenú počas belgickej koloniálnej nadvlády na prelome 19. a 20. storočia. — Foto: TASR/AP

Brusel 30. júna (TASR) - Kráľ Filip sa ako prvý belgický panovník ospravedlnil Kongu za ujmu spôsobenú počas belgickej koloniálnej nadvlády na prelome 19. a 20. storočia.

„Chcem vyjadriť svoje hlboké poľutovanie nad ranami minulosti, ktorých bolesť dnes znova ožíva pre diskrimináciu, ktorá je stále prítomná v našich spoločnostiach,“ uviedol Filip v utorok v liste adresovanom prezidentovi Konžskej demokratickej republiky (KDR) Felixovi Tshisekedimu pri príležitosti 60. výročia nezávislosti jeho krajiny.

Agentúra AFP pripomenula, že v Belgicku debatu o koloniálnej minulosti krajiny vyvolala násilná smrť Afroameričana Georgea Floyda v USA, ktorý zomrel po zásahu policajtov bielej pleti.

Leopold II., najdlhšie vládnuci belgický kráľ (1865 - 1909), sa stal zakladateľom a jediným vlastníkom Slobodného štátu Kongo. Počas jeho vlády Belgické kráľovstvo zbohatlo na ťažbe ebenu, diamantov a najmä kaučuku v Kongu a na vykorisťovaní domáceho obyvateľstva, pričom brutalita Belgičanov z tohto obdobia vošla do histórie. Historici sa zhodujú, že počas jeho vlády zahynulo okolo desať miliónov obyvateľov Konga, do čoho však treba zarátať aj medzikmeňové boje a epidémie.

Filip bez toho, aby menoval Leopolda II., uviedol, že počas tohto obdobia boli spáchané „činy násilia a krutosti, ktoré majú vplyv na našu kolektívnu pamäť. Aj nasledujúce koloniálne obdobie (1908 - 1960) spôsobilo utrpenie a poníženie,“ povedal.

Filip v liste uviedol, že bude bojovať proti všetkým formám rasizmu, a dodal, že chce podporiť debatu o tejto problematike, ktorú začal belgický parlament.

Demonštranti v Belgicku v posledných týždňoch poškodili alebo strhli niekoľko sôch kráľa Leopolda II. Niektoré inštitúcie odstránili jeho busty alebo sochy v snahe zmierniť hnev verejnosti.

Už ste čítali?

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…