Ako sme prázdninovali v minulosti: Takto vyzerali naše letá bez počítačov
Dobré noviny
Dobré noviny

Ako sme prázdninovali v minulosti: Takto vyzerali naše letá bez počítačov

Zažijú toto ešte dnešné deti alebo sú tie časy už definitívne preč? Pozrite sa, aké detské huncútstva sme stvárali cez prázdniny.

Na archívnej snímke z 18. júla 1975 pioniersky tábor Mier, sedem kilometrov od Chtelnice v okrese Trnava v malebnom horstve Malých Karpát. — Foto: archív TASR

BRATISLAVA 7. júna - Ako sa zmenilo leto dnešných detí v porovnaní s generáciami predtým? Okrem toho, že mnohé deti majú k dispozícii mobilný telefón či tablet, do našich životov výrazne zasiahla aj pandémia. Mnohí nevedia, či vycestujú niekam na dovolenku alebo budú tráviť letné prázdniny na Slovensku. Pozrite sa, aké detské huncútstva sme stvárali pred niekoľkými rokmi.

Detské tábory

Nie, neboli to len jednodňové detské tábory. Ráno sme si dali bez reptania rozcvičku, cez deň sme boli v prírode či behali sme s buzolou v ruke. Večer sme sedeli pri ohni, opekali špekačky z poctivého mäsa, spievali pesničky a nadväzovali priateľstvá či spoznávali prvé lásky. A dni sme zakončili v stanoch pod hviezdami. Najlepšie zážitky boli jednoducho z detských táborov.

Na archívnej snímke z 25. júla 1956 prázdniny v medzinárodnom detskom tábore v Brezovej pod Bradlom.
Na archívnej snímke z 25. júla 1956 prázdniny v medzinárodnom detskom tábore v Brezovej pod Bradlom. Foto: archív TASR

V záhrade u starkých

Tie najlepšie koláče od babky a rozprávanie príbehov od dedka. Tak nejako v skratke vyzeralo prázdninovanie u starkých. K tomu ešte lozenie po stromoch či „omylom“ vypustené králiky z klietky, ktoré sme naháňali po záhrade. A vedeli sme aj rozoznať ovcu od kozy. Na vidieku sme zažili to, čo v meste nebolo možné. 

Ilustračné foto.
Foto: MaxPixel

Potulky lesom

Boli našou každodennou súčasťou a hrávali sme sa na Vinnetua a kovbojov. Z dreva sme si vedeli vyrobiť gumipušku, prak či drevený meč a o zábavu bolo postarané. V lese sme sa pritom nestratili, pretože sme vedeli, na ktorú svetovú stranu rastie mach, no hlavne sme tie chodníčky mali už dávno prelezené a bez problémov sme sa vedeli vrátiť domov. A keď nás náhodou chytil po ceste lejak, vedeli sme, kam sa schovať.

Na archívnej snímke z 9. augusta 1954 prázdniny pionierov vo Vrátnej doline. Do hôr Vrátnej doliny si vyšli pionieri z bratislavského Pionierskeho domu Klementa Gottwalda. Na snímke s pioniermi vedúci
Na archívnej snímke z 9. augusta 1954 prázdniny pionierov vo Vrátnej doline. Do hôr Vrátnej doliny si vyšli pionieri z bratislavského Pionierskeho domu Klementa Gottwalda. Na snímke s pioniermi vedúci "výpravy" asistent Vysokej pedagogickej školy prof. Vladimír Černušák. Foto: archív TASR

Stolné hry

Občas aj pršalo. Čas sme však nezabíjali s mobilom v ruke, sedením za počítačom alebo pozeraním televízie. Do rúk sme si brali obľúbené hračky, čo boli takmer všetky, lebo sme ich nemali veľa alebo sme sa „pretekali“ v stolných hrách. Alebo sme si vzali do rúk knihu a aj cez prázdniny sme si aspoň trochu ponamáhali mozog.

Na archívnej snímke zo 17. augusta 1955 prázdniny v medzinárodnom pionierskom tábore pod Sitnom.
Na archívnej snímke zo 17. augusta 1955 prázdniny v medzinárodnom pionierskom tábore pod Sitnom. Foto: archív TASR

Hry na ulici

A keď konečne vyšlo slnko, na rad prišiel futbal, vybíjaná či volejbal. Vo vrecku sme nosili guličky alebo céčka a hľadali sme v chodníkoch dieru, kde by sme sa mohli hrať. A potom niekto vytiahol zas kriedu, aby sme skákali „školu“ alebo sme skákali cez gumu. Z pivnice sme vyťahovali bicykle a staré „kočáre“ sme prerábali na motokáry a jazdili sme ako páni. Pohyb nesmel chýbať. Rodičia nás nemuseli vyháňať, skôr mali problém dostať nás večer domov, keď nás zvolávali z panelákových okien.

Ilustračné foto.
Foto: Flickr

Smer voda

V čase horúcich dní sme vyrazili na kúpaliská k bazénom, k rybníkom uloviť si večeru alebo k jazerám a učili sme sa plávať. Nejeden skákal šípku, robil saltá dopredu-dozadu a skákal do vody z lana. Tá voda však, nevedno prečo, bola akási čistejšia ako dnes. 

Na archívnej snímke z 31. júla 1970 leto na Zemplínskej Šírave.
Na archívnej snímke z 31. júla 1970 leto na Zemplínskej Šírave. Foto: archív TASR

Huncútstva

Podpálený senník, kohút, ktorý dolietal, oškreté kolená od motokáry, lebo sme ju nevytočili či tričko roztrhané po bitke. Skúšali sme, vymýšľali a vydobýjali sme si svoje miesto v partii. Niekedy to dopadlo aj zle, ale zväčša so šťastným koncom. Vonku sa potulovali celé tlupy detí, a tak nebol problém nájsť si svojich kamarátov na život a na smrť.

Ilustračné foto.
Foto: Flickr

Už ste čítali?

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…