Česko pokračuje s ďalšou veľkou vlnou uvoľňovania opatrení
TASR
TASR

Česko pokračuje s ďalšou veľkou vlnou uvoľňovania opatrení

Česká republika od pondelka pokračuje ďalšou a doposiaľ najväčšou vlnou uvoľňovania mimoriadnych opatrení, ktoré boli prijaté v súvislosti s pandémiou koronavírusu.

Český minister zdravotníctva Adam Vojtěch — Foto: TASR/AP

Praha 11. mája (TASR) - Česká republika od pondelka pokračuje ďalšou a doposiaľ najväčšou vlnou uvoľňovania mimoriadnych opatrení, ktoré boli prijaté v súvislosti s pandémiou koronavírusu, informuje portál Novinky.cz.

Za dodržania prísnych hygienických pravidiel sa v ČR znovu otvárajú obchodné centrá s plochou nad 5000 m2, s výnimkou stravovacích zariadení nachádzajúcich sa v ich priestoroch.

Fungujú aj vonkajšie terasy

Fungovať tiež začínajú vonkajšie terasy reštaurácií. Dodržiavať sa ale naďalej musia minimálne 1,5 metrové odstupy medzi skupinkami návštevníkov, ktorí s výnimkou samotnej konzumácie jedál či nápojov musia nosiť rúška. Vo vnútorných priestoroch reštaurácie musia byť dezinfekčné prostriedky, pričom zákazníci tam môžu vstupovať len za účelom použitia toalety.

Ľudia v Česku môžu tiež opäť zájsť k holičovi alebo kaderníkovi, na masáž, manikúru či pedikúru. Po novom je tiež možné si pred nákupom vyskúšať v predajni oblečenie, čomu však musí predchádzať dezinfekcia rúk. Vrátené oblečenie bude možné znovu zákazníkom ponúkať až po 24 hodinách.

Povolené hromadné akcie do 100 ľudí

V nákupných centrách sa musia dodržiavať minimálne dvojmetrové rozstupy medzi zákazníkmi a musí tam byť aj určená zodpovedná osoba, ktorá bude kontrolovať dodržiavanie hygienických pravidiel.

Od pondelka sa môžu opäť konať aj svadobné obrady, bohoslužby a ďalšie hromadné akcie do 100 ľudí. Obnovená je tiež prevádzka divadiel, koncertných siení, kín a ďalších podobných zariadení, avšak vždy s účasťou nepresahujúcou 100 osôb. Pre návštevníkov sa otvárajú aj galérie, múzeá a výstavné siene.

Od pondelka sa zvyšuje aj kapacita študijných skupín na školách, a to na 15 osôb. Cieľom tohto opatrenia je vyjsť v ústrety študentom v príprave na prijímacie skúšky, maturitu či zvládnutie vysokoškolských skúšok.

Koronavírus je v Česku stále prítomný

Uvoľnené sú tiež pravidlá pre športovanie. Od pondelka môže spoločne športovať maximálne 100 osôb. Sprístupnené sú aj vnútorné športoviská, využívať sa v nich však smú len toalety. Minister zdravotníctva Adam Vojtěch zároveň upozornil, že koronavírus je naďalej v krajine prítomný.

Naďalej priaznivá epidemiologická situácia nám umožňuje pokračovať v uvoľňovaní prijatých opatrení pri dodržiavaní základných hygienických zásad, ktoré sú jednoduché a uskutočniteľné. Avšak stále platí, že vírus tu medzi nami je, preto je dôležité dodržiavať základné hygienické opatrenia, ako sú rúška, hygiena rúk a rozstupy," uviedol.

V ČR od začiatku pandémie zaznamenali 8123 prípadov nákazy novým koronavírusom. Ochoreniu COVID-19, ktoré tento vírus spôsobuje, tam už podľahlo 280 ľudí a 4482 sa z neho vyliečilo.

Už ste čítali?

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…