Poľnohospodári aj napriek koronavírusu zakladajú tohtoročnú úrodu
TASR
TASR

Poľnohospodári aj napriek koronavírusu zakladajú tohtoročnú úrodu

Dvojtýždňový posun začiatku jarných prác sa netýka len nížin, ale prakticky celého územia Slovenska.

Ilustračná fotka — Foto: TASR

Bratislava 29. marca (TASR) - Aj napriek novému koronavírusu poľnohospodári intenzívne zakladajú tohtoročnú úrodu. Uviedla to pre TASR Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

Jarné práce sa podľa nej začali v tomto roku s približne dvojtýždňovým predstihom oproti bežnému začiatku

Dvojtýždňový posun začiatku jarných prác sa netýka len nížin, ale prakticky celého územia Slovenska. V Košickej kotline väčšina poľnohospodárov začala s výsevom jarín na Jozefa.

Pestovatelia ovocia a zeleniny v predchádzajúcich dňoch ochraňovali kvitnúce stromy pred prízemnými mrazmi. Ošetrovanie plodín v 12. kalendárnom týždni komplikovalo a v niektorých prípadoch až znemožňovalo studené a veterné počasie,“ priblížila.

Informovala, že poľnohospodári v Bratislavskom alebo aj Trnavskom kraji už skončili s výsevom pšenice jarnej, jačmeňa jarného, ovsa a hrachu na zrno. V oblasti Bratislavy zemiaky vysadili zatiaľ na 30 % plánovanej výmery, na trnavskej tabuli už majú približne polovicu zemiakov v zemi. Aktuálne začali siať poľnohospodári aj cukrovú repu. Aplikujú listové živiny a ošetrujú repku. V regiónoch pripravujú pestovatelia pôdu na sejbu kukurice, sóje a slnečnice.

Okrem jarných obilnín, cukrovej repy a zemiakov sa podľa Holéciovej poľnohospodárske podniky už pustili aj do sejby ďatelinovín, a to vrátane lucerny. Takéto práce momentálne vykonávajú napríklad v okrese Prievidza, Považská Bystrica či na Orave.

Jarné práce na poliach sa podľa nej postupne rozbiehajú aj v oblasti Košíc

Tamojší poľnohospodári hlásia, že oziminy sú v dobrom stave. Napriek miernej zime sejba jarín (jarná pšenica a ovos) sa v okrese nezačala skôr ako obvykle.Vo všeobecnosti sa dá povedať, že podmienky na prípravu pôdy boli dobré, počasie priaznivé. Vzhľadom na zásoby pôdnej vlahy, ktorá je momentálne dostatočná, očakávajú v tejto oblasti skoré vzchádzanie porastov,“ spresnila.

Kým v oblasti Košíc si na nedostatok vlahy nesťažovali, trochu iná situácia je v západnej a miestami aj v severnej časti Slovenska. Jarné práce v týchto dňoch totiž sprevádza začínajúce sa sucho. Podľa informácií Slovenského hydrometeorologického ústavu zasahuje 12 % územia a mierne sucho je ojedinele aj na Spiši a Orave,“ poznamenala.

Dodala, že vlani v rovnakom období roku sa jarné práce začali predovšetkým v Bratislavskom, Trnavskom, Nitrianskom kraji a na juhu Trenčianskeho kraja. „Na Východoslovenskej nížine bola väčšina pozemkov podmočená. Vo vyššie položených regiónoch sa vlani o takomto čase jarné práce prakticky ešte nezačali. Dôvodom bola vysoká vlhkosť pôdy a lokálne snehové zrážky,“ dodala.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…