Vláda pripravila sedem opatrení na pomoc zamestnancom, živnostníkom a firmám
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Vláda pripravila sedem opatrení na pomoc zamestnancom, živnostníkom a firmám

Zamestnancom v karanténe a rodičom na OČR bude hradených po celú dobu 55 % ich hrubej mzdy.

Na snímke premiér SR Igor Matovič a snímka z výrobného závodu PSA Groupe Slovakia v Trnave. — Foto: TASR/Lukáš Grinaj, Pavol Zachar

Bratislava 29. marca (TASR) - Vláda pripravila balík prvých opatrení na pomoc ekonomike zasiahnutej pandémiou nového koronavírusu. Zatiaľ ich je sedem, nazvaných Prvá pomoc zamestnancom, firmám a živnostníkom. Informoval o tom v nedeľu premiér Igor Matovič (OĽaNO) s predstaviteľmi ostatných koaličných strán.

Štát napríklad plánuje preplatiť 80 % platu zamestnancov vo firmách, ktorých prevádzky sú povinne uzavreté. Takisto poskytne príspevky pre živnostníkov a zamestnancov podľa konkrétnej miery poklesu tržieb danej firmy.

Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič predstavuje tzv. prvú pomoc zamestnancom, živnostníkom a firmám počas tlačovej konferencie vlády o ekonomických opatreniach 29. marca 2020 v Bratislave.
Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič predstavuje tzv. prvú pomoc zamestnancom, živnostníkom a firmám počas tlačovej konferencie vlády o ekonomických opatreniach 29. marca 2020 v Bratislave. Foto: TASR/Pavol Zachar

Vláda poskytne aj bankové záruky vo výške 500 miliónov eur mesačne, aby boli schopné refinancovať podnikateľov za výhodných podmienok

Zamestnancom v karanténe a rodičom na OČR bude hradených po celú dobu 55 % ich hrubej mzdy. Vláda pripravila aj odklad platby odvodov za zamestnávateľa pri poklese tržieb o viac ako 40 % a odklad preddavkov dane z príjmu pri poklese tržieb o viac ako 40 %. Podnikatelia si budú môcť tiež započítať naraz doteraz neuplatnenú stratu od roku 2014.

„Rozsah tejto pomoci bude pri priamej pomoci do výšky jednej miliardy eur mesačne a pri bankových zárukách do pol miliardy eur mesačne,“​ vyčíslil minister financií SR Eduard Heger (OĽaNO) s tým, že Slovensko sa tak zaradilo medzi krajiny, ktoré rázne a masívne pomáhajú ekonomike postaviť sa na nohy v období po kríze. Významné zdroje môžu krajiny eurozóny získať prostredníctvom Európskej centrálnej banky (ECB).

Ako uviedol vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS), opatrenia nie sú určené na to, aby pokryli firmám zisky, ale aby zmiernili dosah opatrení proti pandémii na ekonomiku krajiny. „Nie sú to všetky opatrenia, budeme predstavovať ďalšie možno desiatky drobnejších opatrení, o to presnejšie cielených,"​ avizoval. Ako príklad uviedol opatrenia na pomoc cestovným kanceláriám.

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) uviedol, že preplatenie 80 % platu zamestnanca firmám, ktorých prevádzky sú povinne uzavreté je pre firmy výhodné, pretože zamestnávateľov to nebude stáť nič. Cieľom je udržať zamestnancov v pracovnom pomere.

Krajniak zároveň dodal, že opatrenia pre zamestnancov a zamestnávateľov budú platiť len pre tých, ktorí nepracujú. „Máme asi 800.000 zamestnancov a 200.000 SZČO, ktorí nepracujú,“​ vyčíslil a zdôraznil, že administratívne to bude veľmi náročné. Avizoval, že 80 % platu zamestnanca a príspevky pre SZČO sa začnú vyplácať 15. apríla.

Sulík ďalej apeloval na zamestnancov, aby zvážili každú jednu výpoveď. „Bolo by to veľmi nešťastné,“​ zdôraznil. Matovič upozornil, že pomoc nebude poskytnutá na zamestnanca, ktorý je vo výpovednej dobe. Jedna firma môže aj vzhľadom na európsku legislatívu získať celkovú pomoc do 200.000 eur mesačne.

Prvá pomoc vlády slovenskej ekonomike

  • štát preplatí 80 % platu zamestnanca vo firmách, ktorých prevádzky sú povinne uzavreté,
  • príspevky pre živnostníkov a zamestnancov vo firmách, ktoré zaznamenali pokles tržieb,  sa bude odvíjať od výšky ich prepadu,
  • poskytnutie bankových záruk vo výške 500 miliónov eur mesačne, ktoré komerčné banky posunú k podnikateľom za výhodných podmienok,
  • pre zamestnancov v karanténe a rodičov na OČR bude hradených po celú dobu 55 % z ich hrubej mzdy,
  • odklad preddavkov dane z príjmu pri poklese tržieb viac ako o 40 %,
  • odklad platby odvodov za zamestnávateľa pri poklese tržieb viac ako o 40 %.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…