Vláda rozšírila núdzový stav aj na zariadenia sociálnych služieb
TASR
TASR

Vláda rozšírila núdzový stav aj na zariadenia sociálnych služieb

Núdzový stav sa má na Slovensku rozšíriť aj na zariadenia sociálnych služieb, ako sú zariadenia pre seniorov, ale aj na zariadenia sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, ktorými sú centrá pre deti a rodiny.

Na snímke minister zdravotníctva SR Marek Krajčí a vpravo predseda vlády SR Igor Matovič — Foto: TASR/Jakub Kotian

Bratislava 27. marca (TASR) – Núdzový stav sa má na Slovensku rozšíriť aj na zariadenia sociálnych služieb, ako sú zariadenia pre seniorov, ale aj na zariadenia sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, ktorými sú centrá pre deti a rodiny. Zároveň sa rozširuje zákaz uplatňovania práva na štrajk niektorým pracovníkom. Vyplýva to z materiálu, ktorý v piatok na rokovaní schválila vláda.

Núdzový stav sa rozširuje na uloženie pracovnej povinnosti na zabezpečenie výkonu zdravotnej starostlivosti v rozsahu ošetrovateľskej starostlivosti v pobytových zariadeniach sociálnych služieb, ktorými sú zariadenia pre seniorov, zariadenia opatrovateľskej služby, domovy sociálnych služieb, špecializované zariadenia, v zariadeniach sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, ktorými sú centrá pre deti a rodiny.

S účinnosťou od soboty (28. 3.) vláda ukladá pracovnú povinnosť zamestnancom týchto zariadení. Týmto osobám zároveň zakazuje od soboty uplatňovanie práva na štrajk.

Vláda schválila dočasné zrušenie bezplatnej železničnej dopravy pre študentov

Bezplatná železničná doprava pre žiakov a študentov sa počas uzatvorenia škôl zruší. Schválila to vláda na piatkovom zasadnutí. Chce tým dosiahnuť, aby sa cestovalo len v prípade nevyhnutnej potreby a eliminovalo sa tak riziko šírenia nového koronavírusu.

Rezort dopravy má aktuálne uzatvorené dve zmluvy o dopravných službách vo verejnom záujme, prostredníctvom ktorých aplikuje do praxe vlaky zadarmo pre vybrané skupiny obyvateľov. Zmluvy sú uzatvorené so Železničnou spoločnosťou Slovensko (ZSSK), ktorá zabezpečuje približne 97 % všetkých výkonov objednávaných štátom, a so spoločnosťou RegioJet, ktorá zabezpečuje objednávku štátu na trati Bratislava – Dunajská Streda – Komárno.

Vláde odporučil dočasne zrušiť bezplatné cestovanie vlakmi pre študentov ústredný krízový štáb. „Dôvodom na toto dočasné opatrenie je ekonomická motivácia na zníženie rozsahu cestovania vybraného okruhu cestujúcich okrem nevyhnutnej potreby, eliminovanie blízkeho kontaktu medzi cestujúcimi a s tým súvisiace zníženie rizika prenosu ochorenia COVID-19,“ priblížil rezort dopravy v predkladacej správe.

Ministerstvo dopravy podotýka, že dočasným zrušením bezplatnej prepravy sa neruší možnosť cestovania pre žiakov a študentov, budú si však musieť kúpiť lístok. „Zároveň im bude vzhľadom na ich status umožnené využívať klasické štátom regulované zľavy, čo pre deti do 6 rokov nepredstavuje žiadnu zmenu, keďže budú i naďalej prepravované bezplatne, a u žiakov a študentov bude možné využiť štandardnú 50 % zľavu,“ dodal rezort dopravy.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…