Slovenskí väzni vyrobili za tri týždne viac ako 72 000 rúšok
TASR
TASR

Slovenskí väzni vyrobili za tri týždne viac ako 72 000 rúšok

Slovenskí väzni vyrobili za viac ako tri týždne 72 200 ochranných rúšok, ktoré pomáhajú v boji proti nákaze novým koronavírusom.

Slovenskí väzni vyrábajúci rúška — Foto: TASR/Zbor väzenskej a justičnej stráže

Bratislava 27. marca (TASR) - Slovenskí väzni vyrobili za viac ako tri týždne 72 200 ochranných rúšok, ktoré pomáhajú v boji proti nákaze novým koronavírusom. S prípravou produkcie začal Zbor väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) 27. februára.

Samotná výroba rúšok, ktoré boli vrátane ZVJS prerozdelené medzi približne 100 odberateľov, sa začala 5. marca najskôr v dvoch ústavoch - Košice-Šaca a Banská Bystrica-Kráľová. Uviedla to pre TASR hovorkyňa ZVJS Monika Kacvinská.

„Rúška sú primárne distribuované podľa požiadaviek do všetkých ústavov zboru, ako aj pre subjekty spadajúce pod rezort ministerstva spravodlivosti, a to samotné ministerstvo, súdy, prokuratúry, Súdnu radu a Centrum právnej pomoci,“ povedala hovorkyňa.

Rúška vyrobené v ústavoch sú taktiež poskytované orgánom činným v trestnom konaní, sudcom, obhajcom, advokátom a iným osobám poskytujúcim právnu pomoc v prípade ich vstupu do ústavu za účelom vykonania úkonov s obvineným alebo odsúdeným. To platí len v prípade, že si tieto osoby nezabezpečia vlastné rúška na tvár.

„Zbor odpredal rúška aj na základe požiadavky Policajnému zboru a Hasičskému a záchrannému zboru, Slovenskej advokátskej komore, Nemocnici svätého Michala v Bratislave a nemocnici Košice-Šaca. Taktiež boli odpredané rúška Maltézskej pomoci Slovensko, ktorá denne zabezpečuje v Bratislave rozvoz stravy seniorom, ako aj výdaj teplého jedla ľuďom bez domova prostredníctvom svojich dobrovoľníkov," povedala ďalej Kacvinská.

„Táto činnosť nemá podnikateľský charakter a výdavky na ňu sa uhrádzajú zo štátneho rozpočtu. Príjmy stredísk sú príjmami štátneho rozpočtu. Pravidlá rozpočtovania sú jednoznačne stanovené v príslušnom zákone o rozpočtových pravidlách a súvisiacich predpisoch. Hospodárenie stredísk vedľajšieho hospodárstva je postavené na vyrovnanom rozpočte, to znamená že príjmy stredísk musia byť dosiahnuté minimálne na úrovni ich výdavkov,“ zdôraznila.

Rúška sa v súčasnosti vyrábajú v siedmich ústavoch, ktoré majú strediská šitia. Od 11. marca, okrem vyššie spomínaných dvoch väzníc, sa začala realizovať výroba rúšok aj v ďalších piatich ústavoch, a to v ústave Košice, Nitra-Chrenová, Želiezovce, Ružomberok a Dubnica nad Váhom.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…