SND aj Divadlo Jonáša Záborského ponúkajú ľuďom doma zaujímavé projekty
TASR
TASR

SND aj Divadlo Jonáša Záborského ponúkajú ľuďom doma zaujímavé projekty

Slovenské národné divadlo (SND) vo svojej jubilejnej 100. sezóne prechádza doslova skúškou ohňom.

Na snímke historická budova Slovenského národného divadla (SND) — Foto: TASR/Dano Veselský

Bratislava 25. marca (TASR) - Slovenské národné divadlo (SND) vo svojej jubilejnej 100. sezóne prechádza doslova skúškou ohňom. S príchodom nového koronavírusu boli jeho členovia nútení prijať skutočnosť, že pre ochranu divákov i svoju ochranu bolo nevyhnutné zatvoriť brány našej prvej scény. Spojili však sily naprieč všetkými súbormi a ponúkajú zaujímavý program v rámci projektu SND Doma.

„Umenie a kultúra boli vždy spôsob, ako prísť na iné, krajšie myšlienky. Verím, že sme sa dobre zamysleli a v tejto zložitej situácii prinesieme našim priaznivcom trochu rozptýlenia,“ priblížila riaditeľka Centra marketingu SND Henrieta Borowiecka projekt.

V rámci neho sa diváci môžu tešiť na ranné rozcvičky s Baletom SND, podcasty SND, program k popoludňajšej káve s Činohrou SND, edukačné videá zložené z diskusií a záznamov niektorých inscenácií (maturita s Činohrou SND), krátke koncerty hudobníkov a spevákov či čítanie pre deti. „Sledujte náš YouTube kanál, sociálne siete alebo stránku 100.snd.sk," odkazujú divadelníci s heslom „Zostaňte doma spolu s nami - zvládneme to!“

V rámci projektu SND v utorok (24. 3.) sprístupnilo pôvodnú slovenskú hru Leni autorskej dvojice Valerie Schulczovej a Romana Olekšáka, ktorá rozpráva o fiktívnom stretnutí dvoch skutočných ľudí - legendárneho moderátora Johnnyho Carsona a kontroverznej Leni Riefenstahl, „dvornej režisérky“ Adolfa Hitlera

Inscenácii o jednej z najlepších filmárok sveta, ktorá zažiarila vďaka filmom na objednávku Tretej ríše, predchádzal dramaturgický úvod. Ten pre divadelných nadšencov v karanténe či domácej izolácii pripravila dramaturgička Miriam Kičiňová. Detskí diváci si zasa mohli vypočuť príbehy z obľúbenej knižky Opice z našej police, ktoré im čítala herečka Táňa Pauhofová.

Predstavenia Divadla Jonáša Záborského si môžu ľudia pozrieť online

Divadlo Jonáša Záborského (DJZ) v Prešove ponúka možnosť pozrieť si divadelné predstavenia, ktoré už majú po derniére online. TASR o tom informovala námestníčka pre útvar prevádzky a marketingu DJZ Jana Dzurčaninová.

Divadlo je podľa jej slov od 10. marca zatvorené a zrušilo divadelné inscenácie do odvolania z dôvodu rozhodnutia Ústredného krízového štábu SR v súvislosti s preventívnymi opatreniami týkajúcimi sa šírenia nového koronavírusu.

„DJZ sa rozhodlo svojich verných divákov, divadelných nadšencov a ďalších priateľov divadla, ktorí si na divadlo doteraz nenašli čas, povzbudiť v tejto neľahkej situácii a ponúknuť im online divadelné predstavenia, ktoré už majú po derniére, to znamená, že sú z divadelného archívu,“ uviedla Dzurčaninová.

Na Youtube kanáli si môžu ľudia pozrieť rozprávky Snehová kráľovná, Malá čarodejnica, Neobyčajné dobrodružstvá malého Buratina a z inscenácií Podivuhodný skon sedliaka Škorca a muzikál Sherlock Holmes.

„Veľmi nás teší priaznivý divácky ohlas, aj keď žiaľ, nie všetky predstavenia môžeme kvôli autorským právam takto zverejniť,“ dodala Dzurčaninová.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…