Technologické firmy predstavili IT riešenia na boj s COVID-19
TASR
TASR

Technologické firmy predstavili IT riešenia na boj s COVID-19

Technologické firmy, ktoré založili občiansku iniciatívu hackvirus.sk, predstavili IT riešenia, ktoré by mohli pomôcť ľuďom v boji s pandémiou nového koronavírusu.

Ilustračné foto — Foto: pexels.com/freestocks.org

Bratislava 24. marca (TASR) – Technologické firmy, ktoré založili občiansku iniciatívu hackvirus.sk, predstavili IT riešenia, ktoré by mohli pomôcť ľuďom v boji s pandémiou nového koronavírusu, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. Informovali o tom predstavitelia technologických firiem v utorok na tlačovom brífingu.

Ako uviedli zakladatelia iniciatívy, na webovej stránke hackvirus.sk evidovali od začiatku iniciatívy, čiže od 12. marca, viac ako 950 nápadov od verejnosti, akým spôsobom by mohli technológie zlepšiť aktuálnu situáciu. Zároveň sa prihlásilo 150 dobrovoľníkov a programátorov, ktorí boli ochotní na riešeniach pracovať.

„Všetkým zaslaným nápadom či podnetom sme sa venovali, dôkladne sme ich preskúmali v rámci viackolového výberového konania, do finále sa dostalo 20 najlepších nápadov," povedal jeden zo zakladateľov platformy Juraj Gago. Niekoľko tímov programátorov pracovalo na rôznych konkrétnych zadaniach v rámci online hackathonu.

Výsledkom mobilné aplikácie

Výsledkom sú mobilné aplikácie. Jednou z nich je aplikácia na samoregistráciu občanov, ktorá umožňuje ľuďom požiadať o registráciu na vyšetrenie prítomnosti nového koronavírusu. „Aplikácia položí používateľovi niekoľko otázok týkajúcich sa príznakov, cestovateľskej anamnézy a výskytu ochorenia v okolí. Potom identifikuje človeka jednoduchým spôsobom cez fotografiu občianskeho preukazu a rozpoznanie jeho údajov. Všetky takto zozbierané údaje odošle bezpečným spôsobom do centrálnej evidencie," uviedli tvorcovia aplikácie. Túto aplikáciu sú technologické firmy pripravené odovzdať štátu.

Druhá mobilná aplikácia má za úlohu sledovanie nakazených ľudí. „Cieľom aplikácií je okrem získania informácie o pôvodcovi nákazy aj identifikácia ďalších potenciálnych pacientov, s ktorými sa pôvodca nákazy stretol v poslednom období,“ vysvetlili odborníci. Platforma chce všetky rozpracované projekty spojiť, aby priniesli jedno ucelené riešenie.

Vznik novej platformy

Vznikla však aj nová platforma Odborní dobrovoľníci, ktorá zhromažďuje všetkých odborníkov – dobrovoľníkov (študentov medicíny, sestry, farmaceutov, zubárov a podobne). „Cieľom je zhromaždiť všetkých ochotných a schopných dobrovoľníkov do jednej platformy, kde ich je možné edukovať, ale aj aktivizovať. V krízovom stave by mala platforma slúžiť pre nemocnice tak, aby ich vedeli v stave preťaženého zdravotného systému operatívne využiť,“ uviedli technologické firmy. Táto platforma bude sfinalizovaná do konca týždňa.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…