Prázdne hotely v Británii sa počas boja s vírusom zmenia na útočisko pre bezdomovcov
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Prázdne hotely v Británii sa počas boja s vírusom zmenia na útočisko pre bezdomovcov

V rámci britského národného plánu na pokorenie nového koronavírusu sa prázdne hotely premenia na nocľahárne pre bezdomovcov.

Ilustračné foto. — Foto: Pixabay/quinntheislander

LONDÝN 23. marca - Bezdomovci patria k najzraniteľnejším skupinám, čo sa týka nákazy novým koronavírusom. V rámci britského národného plánu na pokorenie koronavírusu sa hotely majú premeniť na núdzové útočiská pre bezdomovcov a ľudí v núdzi.

Namiesto výstavby kontajnerov britská vláda prenajme z rozpočtu určeného na boj s koronavírusom prázdne hotelové zariadenia, ktoré ponúkajú samostatné izby, kúpeľne a toalety, informuje portál The Guardian.

Londýnska univerzita zistila, že umiestnenie zraniteľných skupín v hoteloch je tiež podstatne nákladovo efektívnejšie, ako je liečenie jednotlivcov v nemocnici. Pre ľudí na ulici nie je jednoduché dodržiavať odporúčania zdravotníckych úradov, ako sú izolácia, dodržiavanie sociálneho dištancu, či umývanie rúk.

V nocľahárňach by sa vírus rýchlo rozširoval

Navyše, nocľahárne, v ktorých spia ľudia hlava pri hlave, nie sú bezpečným miestom a vírus sa v nich rýchlo rozširuje. „Ochrániť sa, keď ste bezdomovec, je praktický nemožné. Hráme preteky s časom, pretože v nocľahárňach spia ľudia na poschodiach jeden vedľa druhého. Je to príliš nebezpečné,“ povedal pre The Guardian Matthew Downie, riaditeľ oddelenia politiky a vonkajších záležitostí charity Crisis.

Niektoré nocľahárne boli v Británii dokonca zatvorené. Okrem toho, väčšinu ľudí v nocľahárňach tvoria starší ľudia, ktorým vláda odporučila izolovať sa.

Prvé izby v Londýne

Londýn ľuďom bez domova minulý víkend poskytol 300 hotelových izieb. Mesto spolupracuje so sieťou hotelov Intercontinetal Hotel Group, ktorá mestu pomáha objednávať izby a vybavovať zľavy na ďalších 12 týždňov.

Londýn.
Londýn. Foto: TASR/AP

„Prepuknutie koronavírusu ovplyvňuje život každého človeka v Londýne a my musíme urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme zaistili zdravie pre všetkých ľudí - v neposlednom rade pre tých Londýnčanov, ktorí každý večer spia v uliciach hlavného mesta,“ povedal starosta mesta Sadiq Khan pre portál Itv. „Spoločne ako mesto toto náročné obdobie zvládneme,“ dodal.

Pomôcť chce aj bývalý futbalista Gary Neville, ktorý oznámil, že dva hotely, ktoré vlastní spolu s bývalým kolegom z tímu Manchester United Ryanom Giggsom, zatvoria pre verejnosť a zadarmo ich ponúknu Národnému zdravotníckemu servisu.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…