Takto vyzerajú predbežné opatrenia koalície: povolia sa komerčné testy, dane až v septembri a otvoria sa niektoré prevádzky
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

Takto vyzerajú predbežné opatrenia koalície: povolia sa komerčné testy, dane až v septembri a otvoria sa niektoré prevádzky

Predbežné návrhy opatrení zverejnil na svojom Facebooku predseda finančného výboru parlamentu Marián Viskupič (SaS).

Na snímke zľava ministerka pre investície a regionálny rozvoj Veronika Remišová, predseda vády SR Igor Matovič a minister financií SR Eduard Heger počas tlačovej konferencie po skončení rokovania novej vlády 21. marca 2020 v Bratislave. — Foto: TASR/Jakub Kotian

Bratislava 22. marca (TASR) - Nová vládna koalícia diskutuje o balíku viac ako 40 opatrení na stlmenie dopadov pandémie nového koronavírusu na slovenskú ekonomiku. Ich aktuálny pracovný zoznam zverejnil v sobotu (21.3.) na sociálnej sieti predseda finančného výboru parlamentu Marián Viskupič (SaS).

Navrhované opatrenia sa dotýkajú rôznych oblastí. Ide napríklad o automatický odklad podávania daňových priznaní, platenia daní, odvodov, odklad STK, odklad splátok uverov, ale aj ďalších povinností občanov a firiem voči štátu. Diskutuje sa tiež o možnosti otvorenia mnohých dnes zatvorených prevádzok, pri splnení prísnych hygienických podmienok, fungovaní notárov alebo otvorení viacerých hraničných priechodov pre nákladnú dopravu.

Umožnia sa aj komerčné testy na koronavírus

V návrhoch sa nachádza napríklad aj inštitút „karanténnej“ PN a OČR, príspevok zamestnávateľom na ochranné prostriedky pre zamestnancov či umožnenie komerčného testovania na koronavírus.

Je to náš návrh a teda sa môže počas rokovaní s partnermi meniť,” upozornil poslanec za koaličnú SaS. Vláda aj parlament však podľa neho budú musieť o opatreniach rokovať čo najskôr a v skrátenom legislatívnom konaní. „Práve toto je situácia, kedy sú splnené podmienky na skrátenie legislatívneho konania - hrozia straty na životoch a Slovensku hrozia obrovské hospodárske škody,“ doplnil Viskupič.

V najbližších dňoch budú podľa premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) noví ministri komunikovať s členmi krízových štábov na jednotlivých ministerstvách. Tieto štáby by mali zasadnúť v pondelok (23.3.) ráno, následne by mal rokovať ústredný krízový štáb a popoludní by mala zasadnúť opäť vláda.

Celé znenie predbežných koaličných opatrení nájdete aj na druhej strane.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…