Sú tehotné ženy náchylnejšie na nový koronavírus? Odpovedá gynekológ
TASR
TASR

Sú tehotné ženy náchylnejšie na nový koronavírus? Odpovedá gynekológ

Odborníci zatiaľ podľa súčasných dôkazov zatiaľ nemajú dôvod predpokladať, že by tehotné ženy boli náchylnejšie na infekciu novým koronavírusom ako netehotná populácia.

Sú tehotné náchylnejšie na nový koronavírus? — Foto: TASR/Oliver Ondráš, pexels.com/Negative Space

Bratislava 18. marca (TASR) - Odborníci zatiaľ podľa súčasných dôkazov zatiaľ nemajú dôvod predpokladať, že by tehotné ženy boli náchylnejšie na infekciu novým koronavírusom ako netehotná populácia.

Pre TASR to uviedol prednosta gynekologickej kliniky v Nemocnici Ružinov Jozef Záhumenský. Podľa jeho slov však treba myslieť na to, že vírus je vysoko infekčný, takže napáda aj človeka s dobrým imunitným systémom a pomerne rýchlo sa šíri v populácii.

Žiadne mimoriadne opatrenia pre tehotné ženy

Pre tehotné ženy podľa pôrodníka neplatia žiadne mimoriadne nariadenia. Správať by sa mali ako mimo pandémie, a zároveň ako všetci ostatní počas pandémie.

„Dôležitá je zvýšená osobná hygiena, časté umývanie rúk, nosenie rúška. Gumené rukavice majú výhodu, že bránia podvedomému siahaniu na tvár vonku. Samozrejme, ideálna by bola dobrovoľná karanténa, pobyt v domácnosti, pokiaľ je to čo len trocha možné, tak ako to platí pre každého z nás," komentoval.

Záhumenský poukázal aj na to, že gélové nechty sa horšie dezinfikujú bežným umytím aj dezinfekčným prostriedkom, preto by v aktuálnej situácii odborník zvážil ich nosenie.

Dojčenie je bezpečné

Na otázku, či ženy môžu prípadne dojčiť, ak už porodili a boja sa, že majú nový koronavírus, pôrodník uviedol, že nový koronavírus sa nepotvrdil v materskom mlieku. Preto je podľa jeho slov dojčenie z tohto pohľadu bezpečné. „No u rodičky, ktorá mala jednoznačne potvrdenú infekciu, je aj počas laktácie potrebné dodržať bariérový prístup, ktorý je pomerne náročný a únavný," pripustil.

„Na základe skúseností z Číny zatiaľ možno povedať, že infekcia novým koronavírusom u tehotných nemá iný priebeh ako u netehotnej populácie. Nebol zistený zvýšený výskyt vrodených vývojových chýb, úmrtí plodu alebo potratov u žien, ktoré sa nakazili počas tehotnosti,“ reagoval prednosta gynekologickej kliniky v ružinovskej nemocnici na otázku, čo hrozí dieťaťu, ak sa jeho matka nakazí ochorením COVID-19.

Nedá sa to k ničomu prirovnať

Záhumenský tiež povedal, že štúdie na skupinách tehotných nepotvrdili prítomnosť vírusu v plodovej vode, v pupočníkovej krvi ani v steroch z nosohltanu novorodenca. Poukázal však na to, že sa objavili dve správy o zadokumentovanej novorodeneckej infekcii, preto sa zatiaľ k riziku prenosu nedá presne vyjadriť. Odborníci predpokladajú, že riziko nákazy plodu je minimálne.

Súčasná situácia nemá podľa názoru odborníka v novodobých dejinách analógiu a nedá sa prirovnať k ničomu, čo sa píše v knihách. „Naša spoločnosť je vystavená obrovskej skúške, o ktorej sa budú dlhé roky viesť isto polemiky, budú sa hodnotiť stratégie jednotlivých krajín a ľudstvo z tejto skúsenosti vyjde zase výrazne múdrejšie a pripravenejšie čeliť ďalším hrozbám,“ mieni.

Ukáže sa, ktorý prístup je lepší

Tiež poukázal na to, že krajiny v súčasnosti volia rôzne prístupy k pandémii a až čas ukáže, ktorý z týchto prístupov sa ukáže ako lepší. „U nás pre stav zdravotného systému, ktorý bol systematicky rozkrádaný posledných 12 rokov rodinnými klanmi, musíme vyvinúť maximálnu snahu o rozloženie počtu infikovaných ľudí v čase. Je nutné spomaliť nástup infekcie tak, aby počet osôb odkázaných na podpornú ventilačnú liečbu bol naraz čo najmenší,“ povedal Záhumenský.

Pripomenul, že potrebné sú karanténne opatrenia a izolácia jednotlivcov aj malých skupín osôb. Niektoré krajiny s dobre fungujúcim zdravotným systémom sa pripravujú hlavne na zvládnutie rýchleho a razantného vzostupu počtu infikovaných spolu s rýchlym poklesom.

Niektoré izolujú najzraniteľnejších, teda staršie osoby a osoby s rizikovými faktormi, a nízkorizikové osoby ponechávajú vo vzájomnom kontakte tak, aby čo najrýchlejšie prekonali infekciu a získali imunitu. „Sám som zvedavý, ktorý systém sa ukáže ako efektívnejší, ak prežijem,“ uzavrel Záhumenský.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…