Odvolené už má aj prezidentka: Všetkým Slovákom pripomína, aby urobili to isté
TASR
TASR

Odvolené už má aj prezidentka: Všetkým Slovákom pripomína, aby urobili to isté

Potešila by ju čo najvyššia volebná účasť, podotýka však, že je realista.

Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová aj spolu s dcérami. — Foto: TASR/Michal Svítok

Pezinok 29. februára (TASR) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová bude veľmi rada, ak sa čo najviac ľudí zúčastní sobotných parlamentných volieb a ovplyvní tak budúcnosť Slovenska. Hlava štátu to povedala po tom, čo krátko po 11.00 h odvolila v Pezinku. Každé voľby sú podľa jej slov veľkou príležitosťou a tie aktuálne nemenej dôležitou.

„Je nesmierne dôležitý krok dať svoju názorovú pečať na to, ako sa bude Slovensko ďalej vyvíjať,“ povedala Čaputová s tým, že práve túto sobotu si pripomíname 100. výročie prijatia prvej demokratickej ústavy na našom území, ktorá zaručovala všeobecné volebné právo, vrátane volebného práva žien.

Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová (štvrtá vľavo) čaká pred volebnou miestnosťou vo voľbách do Národnej rady SR v Pezinku.
Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová (štvrtá vľavo) čaká pred volebnou miestnosťou vo voľbách do Národnej rady SR v Pezinku. Foto: TASR/Michal Svítok
Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová čaká s dcérami Leou (vpravo) a Emou (druhá vpravo) pred volebnou miestnosťou vo voľbách do Národnej rady SR v Pezinku, 29.februára 2020.
Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová čaká s dcérami Leou (vpravo) a Emou (druhá vpravo) pred volebnou miestnosťou vo voľbách do Národnej rady SR v Pezinku, 29.februára 2020. Foto: TASR/Michal Svítok
Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová (uprostred) a jej dcéra Lea vhadzujú obálky do volebnej schránky vo volebnej miestnosti vo voľbách do Národnej rady SR v Pezinku 29. februára 2020.
Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová (uprostred) a jej dcéra Lea vhadzujú obálky do volebnej schránky vo volebnej miestnosti vo voľbách do Národnej rady SR v Pezinku 29. februára 2020. Foto: TASR/Michal Svítok

Výber politickej strany či ľudí, ktorí kandidujú, nie je podľa prezidentky výberom životného partnera. „Chápem, že ľudia možno nenachádzajú stopercentné stotožnenie s vybratými osobami, myslím si však, že vo voľbách si je z koho vyberať,“ skonštatovala. Voliť podľa nej treba takých kandidátov, ktorí sa čo najviac približujú hodnotám a názorom, ktoré ľudia vnímajú ako dôležité. „V týchto voľbách kandiduje veľa vzdelaných a hodnotovo ukotvených ľudí,“ podotkla prezidentka.

Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová pred členmi okrskovej volebnej komisie vo volebnej miestnosti vo voľbách do Národnej rady SR v Pezinku, 29.februára 2020.
Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová pred členmi okrskovej volebnej komisie vo volebnej miestnosti vo voľbách do Národnej rady SR v Pezinku, 29.februára 2020. Foto: TASR/Michal Svítok

Potešila by ju čo najvyššia volebná účasť, podotýka však, že je realista. Keď prišla do volebnej miestnosti v Materskej škole na Svätoplukovej v Pezinku krátko po 11.00 h, pred škôlkou stála rada ľudí. „Prvýkrát som pri voľbách čakala v rade. Neviem, či je to len hodinou, ktorú som si vybrala, aby som šla voliť, alebo to môže signalizovať vyššiu volebnú účasť. Veľmi by som však bola rada, aby to druhé bola pravda,“ poznamenala Čaputová.

Volebný večer strávi prezidentka so svojimi spolupracovníkmi, nechystá sa prísť do žiadnej z centrál kandidujúcich politických strán. „So svojimi kolegami budem priebežne hodnotiť výsledky volieb a rozprávať sa o najbližších krokoch. Priorita najbližších dní a týždňov bude zostavovanie novej vlády,“ vyhlásila.

Telefonicky plánuje kontaktovať víťaza volieb. To, kedy sa s ním stretne osobne, záleží podľa jej slov od spoločnej dohody. „Z mojej strany budem pripravená na stretnutie čo najskôr,“ skonštatovala. Či víťaza volieb poverí zostavením vlády, podľa jej slov veľmi závisí od jeho koaličného potenciálu.

Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová odchádza z volebnej miestnosti po hlasovaní vo voľbách do Národnej rady SR v Pezinku
Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová odchádza z volebnej miestnosti po hlasovaní vo voľbách do Národnej rady SR v Pezinku Foto: TASR/Michal Svítok

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…