Po novom môžete dostať papuču aj na mieste, kde ste doteraz bežne parkovali. Tomuto sa vyvarujte
Klaudia Fiolová
Klaudia Fiolová

Po novom môžete dostať papuču aj na mieste, kde ste doteraz bežne parkovali. Tomuto sa vyvarujte

Novela zákona presne určuje pravidlá, kedy je možné parkovať na chodníkoch.

Novelou upravili znenie o parkovaní na chodníku — Foto: TASR

BRATISLAVA 29. februára - Parkovanie vo väčších mestách robí problémy nejednému vodičovi. Nájsť parkovanie najmä v ranných a večerných hodinách môže byť naozaj veľmi náročné. Vodiči využívajú rôzne možnosti, ako zaparkovať, pričom v niektorých prípadoch sú veľmi vynaliezaví. 

Kedy môžete parkovať na chodníku?

Novela zákona o cestnej premávke jasne hovorí o tom, v akých prípadoch môžete parkovať na chodníku. Veľa vodičov si myslí, že stále platí, že v prípade, ak ostane voľná šírka chodníka najmenej 1,5 metra, tak pri parkovaní na chodníku problém mať nebudú. Nie je to však úplná pravda. Sú prípady, keď vodič toto pravidlo spĺňa, ale predsa dostane papuču. 

Možnosť parkovania na chodníku pri ponechaní voľnej šírky 1,5 m sa v súčasnosti nesprávne a nelogicky vykladá ako možnosť jazdiť kdekoľvek po chodníku za účelom zaparkovania vozidla tam, kde ostane voľná šírka chodníka najmenej 1,5 m, pričom vodiči často prejdú po chodníku nemalú vzdialenosť. V zákone je pritom jednoznačne uvedený zákaz iným účastníkom cestnej premávky používať chodník; výnimka platí len pre zastavenie alebo státie vozidla, nie pre neobmedzenú premávku na chodníku,“ uviedla hovorkyňa Prezídia Policajného zboru, Denisa Bárdyová pre portál Dobré noviny. 

Parkovať na chodníku môžete len v prípade, že chodník je primknutý k ceste

Novelou sa upravilo znenie o parkovaní na chodníku tak, aby bolo jednoznačne uvedené, že parkovať na chodníku možno len na takom mieste, kde nebude dochádzať k jazde po chodníku, ale pôjde skutočne len o zaparkovanie na chodníku, ktorý je primknutý (susedí) k ceste. To znamená, že vodič nemôže prejsť cez chodník, ktorý nesusedí s cestou, len z dôvodu, aby zaparkoval na „voľnom“ parkovacom mieste.

„Je to z dôvodu posilnenia ochrany najzraniteľnejšieho účastníka cestnej premávky na chodníku, ktorý je budovaný a určený práve pre chodca (kde sa voľne pohybujú, hrajú deti). Zároveň z dôvodu, že chodník je zo stavebnotechnického hľadiska konštruovaný predovšetkým na chôdzu osôb a nie pre státie vozidiel, sa obmedzila možnosť parkovania na chodníku za uvedených podmienok vozidlám s celkovou hmotnosťou nad 3,5 t,“ uvádza polícia.

Pri zastavení alebo státí možno vchádzať na chodník a vychádzať z neho len v mieste zastavenia alebo státia vozidla a nemožno pritom prekonávať zábrany chrániace chodník pred zastavením alebo státím vozidiel.

V zóne s dopravným obmedzením spočívajúcim v zákaze zastavenia alebo státia a v zóne s plateným alebo regulovaným státím je však na chodníku povolené zastavenie alebo státie bicykla a motocykla, pri ktorom ostane voľná šírka chodníka najmenej 1,5 metra.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…