Knižnice KSK pripravili v rámci mesiaca knihy marec takmer 70 aktivít
TASR
TASR

Knižnice KSK pripravili v rámci mesiaca knihy marec takmer 70 aktivít

Počas Týždňa slovenských knižníc môžu čitatelia v regionálnych knižniciach v Košickom kraji využiť zľavnené zápisné či zápisné úplne zdarma.

Ilustračné foto — Foto: TASR/František Iván

Spišská Nová Ves 26. februára (TASR) - Počas Týždňa slovenských knižníc môžu čitatelia v regionálnych knižniciach v Košickom kraji využiť zľavnené zápisné či zápisné úplne zdarma.

„Zábudlivci môžu na niektorých pracoviskách vrátiť knihy po termíne bez poplatku," priblížila hovorkyňa predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK) Anna Terezková s tým, že v tomto roku pripravili knižnice, ktorých zriaďovateľom je KSK, počas mesiaca marec pre verejnosť takmer 70 aktivít.

Košická župa žije knihou

K celoslovenskému podujatiu, ktoré bude od 2. do 8. marca, sa prihlásili pod spoločným názvom Košická župa žije knihou. Tento ročník je zameraný na zviditeľnenie a podporu regionálnych autorov. Súčasťou podujatí sú autorské čítania, besedy s osobnosťami, literárne súťaže, biblioterapie, tvorivé dielne, odborné prednášky, výstavy či zážitkové čítania.

„Vlani župné knižnice pripravili pre svojich čitateľov viac ako 2000 aktivít. To pomohlo dosiahnuť návštevnosť viac ako 390 000 ľudí, čo je o približne desať percent návštevníkov viac ako v roku 2018. Stúpol aj počet registrovaných čitateľov a to z 25 300 na 28 800. Župné knižnice ponúkajú svojim čitateľom nielen bohatý knižničný fond s viac ako 600 000 knižničnými jednotkami, ale aj množstvo zaujímavých podujatí. Teší nás, že v súčasnej digitálnej dobe záujem o čítanie v našom kraji neklesá, o čom svedčí aj každoročný nárast návštevníkov," zhodnotil predseda kraja Rastislav Trnka.

Slávnostne otvorili v knižnici v Spišskej Novej Vsi

Spoločný program knižníc v Košickom kraji slávnostne otvorili v stredu v spišskonovoveskej knižnici. V rámci akcie okrem iného prezentovali aj najnovšie diela autorov Spišského literárneho klubu s názvom Spišské literárne výhonky. Verejná knižnica Jána Bocatia Košice, Zemplínska knižnica Gorazda Zvonického v Michalovciach, Zemplínska knižnica v Trebišove, Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave a Spišská knižnica v Spišskej Novej Vsi na stretnutí predstavili najatraktívnejšie podujatia, ktoré pripravujú pre návštevníkov.

Priblížili aj výhody, ktoré ponúkajú svojim čitateľom, predstavili regionálnych autorov, dlhodobejšie cyklické podujatia, projekty cezhraničnej spolupráce či významnú spoluprácu s inými organizáciami nielen z Košického kraja.

 

Knižnice vo svojej kompetencii metodicky usmerňujú aj obecné knižnice, ktorých je v kraji vyše 130. Pre obyvateľov a návštevníkov je prístupných aj ďalších sedem knižníc, ktoré fungujú pri iných kultúrnych organizáciách, najmä múzeách a galériách a ponúkajú takmer 140 000 kusov odbornej literatúry.

„Snahou krajskej samosprávy je župné knižnice ešte viac sprístupniť verejnosti. Aj preto sme vlani investovali finančné prostriedky do ich rekonštrukcií. Koncom minulého roka prešla renováciou napríklad knižnica pri Východoslovenskej galérii v Košiciach, a to v rámci výzvy Tradície inšpirujú inovácie,“ dodal Trnka. V rámci spomínanej výzvy získala príspevok aj Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave, zásluhou čoho vznikla v jej areáli nová zážitková záhrada.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z KOŠICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…