V Bruseli odhalili sochu na pamiatku Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej
TASR
TASR

V Bruseli odhalili sochu na pamiatku Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej

Pamätník na počesť zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, ako aj maltskej novinárky Daphne Caruanovej-Galiziovej odhalili v utorok v europarlamente.

Odhaľovanie sochy — Foto: Twitter/Peter Agius

Brusel/Bratislava 18. februára (TASR) - Pamätník na počesť zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, ako aj maltskej novinárky Daphne Caruanovej-Galiziovej odhalili v utorok v europarlamente.

Autorom diela s nápisom Immortal Truth (Nesmrteľná pravda) je slovenský študent architektúry Martin Mjartan. Socha bude týždeň zdobiť hlavné výstavisko na treťom poschodí, a potom by mala byť presunutá do priestorov pre novinárov.

Na podujatí, ktoré pripravili slovenská europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) a maltský poslanec David Casa, sa zúčastnili podpredsedníčka Európskej komisie (EK) pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová, podpredsedníčka Európskeho parlamentu (EP) Mairead McGuinnessová, ako aj viacerí europoslanci a zástupcovia médií. Rodinných príslušníkov Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej a Daphne Caruanovej-Galiziovej v popoludňajších hodinách prijal aj predseda EP David Sassoli.

Odhalenie sochy
Odhalenie sochy Foto: Lucia Ďuriš Nicholsonová
Odhalenie sochy
Odhalenie sochy Foto: Lucia Ďuriš Nicholsonová

Účastníci podujatia vo svojich vystúpeniach pripomenuli význam novinárov pre demokraciu. Odkázali, že pravdu a novinárov ako jej poslov treba chrániť a že „nesmrteľnú“ pravdu nemožno zabiť, aj keď sa o to pokúšajú ľudia, pre ktorých je odhaľovanie pravdy a korupcie nepohodlné, a sú to neraz ľudia z tých najvyšších poschodí politiky.

Jourová v mene eurokomisie, ako aj McGuinnessová v mene europarlamentu príbuzných zavraždených uistili, že obe inštitúcie urobia maximum pre to, aby vinníci v prípade oboch vrážd boli nájdení, postavení pred súd a potrestaní.

Casa pre slovenské médiá zdôraznil, že umelecké dielo bude nielen "večnou pamiatkou" na zavraždených novinárov, ale bude pripomínať aj záväzok europarlamentu, že sa bude pokračovať v odhaľovaní káuz, o ktorých písali Kuciak či Caruanová-Galiziová. Poslankyňa Nicholsonová ozrejmila, že k nápadu pripraviť toto podujatie ju inšpirovala Zlatica Kušnírová, matka zavraždenej Martiny.

Dôveru v spravodlivosť a isté uspokojenie s tým, že na prípad sa nezabudne ani v Bruseli, prejavili rodičia zavraždených. Otec novinára Jozef Kuciak vyjadril nádej, že zistenia jeho syna sa budú naďalej vyšetrovať a že pomôže aj novozriadená Európska prokuratúra (EPPO).

Obe rodiny netajili obavy, že proces s obžalovanými môže skončiť na Najvyššom súde SR. Aj preto naznačili, že sú radi, že mali možnosť vystúpiť v Európskom parlamente a tlmočiť svoj odkaz, že Európska prokuratúra dozrie aj na tento prípad.

Mladý umelec z Považskej Bystrice Martin Mjartan, študent architektúry odbor dizajn, vytvoril dielo z nehrdzavejúceho kovu a čierneho železa. Vonkajší nepriestrelný obal tvorí nápis „Immortal“ so stopami po nastrelených guľkách a vnútri sa skrýva nápis „Truth“. To podľa neho znamená, že pravda je vždy tak trochu skrytá a treba ju objavovať - ako to robili napríklad Kuciak a Caruanová-Galiziová.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…