70. ročník Berlinale uvedie v oficiálnom programe tri slovenské filmy
TASR
TASR

70. ročník Berlinale uvedie v oficiálnom programe tri slovenské filmy

Ide o trojicu Služobníci, Šarlatán a FREM.

Britský herec Jeremy Irons bude pôsobiť ako prezident medzinárodnej poroty na 70. medzinárodnom filmovom festivale v Berlíne — Foto: TASR/AP

Bratislava 17. februára (TASR) - Dráma Služobníci Ivana Ostrochovského, životopisný film Šarlatán Agnieszky Holland a celovečerný debut FREM Viery Čákanyovej sú tri snímky, ktoré budú reprezentovať Slovensko na 70. ročníku Medzinárodného filmového festivalu Berlín.

„Celkovo päť nových slovenských filmov bude možné vidieť na trhových projekciách a zástupcov bude mať Slovensko aj v sprievodnom festivalovom programe a na filmovom trhu European Film Market,“ informovala TASR Simona Nôtová, tlačová tajomníčka Slovenského filmového ústavu (SFÚ).

Celovečerný film Ivana Ostrochovského Služobníci (2020) je zaradený do novej sekcie Encounters, ktorá predstavuje formálne i obsahovo výrazné diela inovatívnych filmárov. Ostrochovského film sa odohráva v roku 1980, jeho hlavnými hrdinami sú dvaja študenti bohosloveckej fakulty v totalitnom Československu.

Pedagógovia ich formujú do podoby vyhovujúcej vládnucej komunistickej strane a každý z nich sa musí rozhodnúť, či si zvolí ľahšiu cestu kolaborácie, alebo sa dostane pod drobnohľad cirkevného odboru tajnej polície. Film bude mať na Berlinale svetovú premiéru. „A ako jediný zo slovenských filmov v oficiálnom programe je zaradený do súťažnej sekcie," poznamenala.

Snímka na pomedzí hraného a dokumentárneho filmu FREM (2019) Viery Čákanyovej mala svetovú premiéru na vlaňajšom Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov Ji.hlava, v Berlíne bude mať v sekcii Forum medzinárodnú premiéru.

Hovorí o tom, ako umelá inteligencia prešla do fyzického sveta a spoznáva ho. Je pokusom dostať sa za hranice vlastnej mysle a tvorcovia ju označujú ako audiovizuálne rekviem za druh Homo sapiens.

V sekcii Berlinale Special Gala bude mať svetovú premiéru slovenský koprodukčný film Šarlatán (2020) poľskej režisérky Agnieszky Holland. Na pozadí historických zvratov približuje životnú drámu výnimočného človeka, odrážajúcu starodávny boj dobra a zla.

Päticu slovenských filmov bude možné na berlínskom festivale vidieť na projekciách Medzinárodného filmového trhu European Film Market (EFM). Okrem titulov Služobníci a Šarlatán si návštevníci filmového trhu budú môcť pozrieť aj filmy Nech je svetlo (2019) Marka Škopa, Sviňa (2020) Mariany Čengel Solčanskej a Rudolfa Biermanna, ktorý zatiaľ nebol uvedený na žiadnom festivale, a Žaby bez jazyka (2019) Miry Fornay, príbeh jedného dňa v živote páchateľa domáceho násilia.

V sprievodnom festivalovom programe budú slovenskí tvorcovia účastníkmi viacerých programov pre filmových profesionálov. Na networkingovej platforme pre mladých filmárov Berlinale Talents sa zúčastní animátor Martin Smatana (Rossa Papavera, Šarkan).

 

„Po prvý raz bude mať Slovensko aj zástupkyňu v porote organizácie European Film Promotion pre jeden z jej vlajkových programov European Shooting Stars. Na výbere mladých talentovaných hercov z celej Európy sa bude podieľať producentka Katarína Krnáčová,“ dodala Nôtová.

Počas Berlinale sa bude udeľovať aj cena Najlepší európsky film pre deti a mládež za rok 2019, ktorú vyhlasuje Európska asociácia filmov pre deti (European Children"s Film Association, ECFA). Medzi nominovanými je aj slovenský koprodukčný film Môj dedo spadol z Marsu (2019) režisérskej dvojice Dražen Žarković a Marina Andree Škop.

Jubilejné Berlinale sa začne vo štvrtok 20. februára. Potrvá do nedele 1. marca.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…