Pes pomáha rehabilitovať aj zlepšovať sociálne a komunikačné zručnosti
TASR
TASR

Pes pomáha rehabilitovať aj zlepšovať sociálne a komunikačné zručnosti

Canisterapia sa uplatňuje v predškolských a školských zariadeniach, domovoch sociálnych služieb pre deti s telesným a mentálnym postihnutím i s poruchami autistického spektra, v detských domovoch, v nemocniciach na psychiatrických oddeleniach aj na oddeleniach dlhodobo chorých.

Ilustračné foto. — Foto: TASR/Ján Lašák

Bratislava 15. februára (TASR) - Canisterapia, teda liečba s pomocou psa, sa uplatňuje v predškolských a školských zariadeniach, domovoch sociálnych služieb pre deti s telesným a mentálnym postihnutím i s poruchami autistického spektra, v detských domovoch, v nemocniciach na psychiatrických oddeleniach aj na oddeleniach dlhodobo chorých. Rovnako v zariadeniach pre seniorov.

„Už len návštevy canisterapeutických psov pomáhajú vytvoriť pocit pohody, relaxácie a rozptýlenia. Veľký význam má canisterapia ako súčasť edukačného procesu pri zlepšovaní komunikačných a sociálnych zručností, povedala pre TASR primárka fyziatricko-rehabilitačného oddelenia Špecializovanej rehabilitačnej nemocnice v Dunajskej Lužnej Katarína Chamutyová.

Súčasť terapeutického procesu

Osobitný význam a možnosti má podľa nej canisterapia v kombinácii s liečebnou telesnou výchovou pre deti s telesným postihnutím, osobitne pre deti s detskou mozgovou obrnou či u detí s kombinovaným postihnutím.

Canisterapia predstavuje cielenú intervenciu, pri ktorej je pes súčasťou terapeutického procesu. Poskytuje ju vyškolený zdravotnícky personál v spolupráci s vyškolenými psovodmi. Samozrejmosťou je pes, spĺňajúci špecifické požiadavky," priblížila Chamutyová. Na základe klinického nálezu konkrétneho pacienta terapeut stanoví ciele, ktoré chce s pomocou psa dosiahnuť, napríklad zlepšenie hrubej a jemnej motoriky, zlepšenie verbálnej komunikácie, zníženie svalového napätia a ďalšie.

Pomáha precvičiť jemnú motoriku

Canisterapia je podľa nej skvelá na precvičenie jemnej motoriky preto, lebo je pre deti vzrušujúcejšia ako práca s rôznymi pomôckami, a pes ich motivuje. Na rozvoj jemnej motoriky možno využiť pripínanie obojku, česanie, kefovanie a obliekanie psíka, kŕmenie a hladenie," hovorí odborníčka. Pre rozvoj hrubej motoriky sa dieťa môže so psom napríklad preťahovať lanom, aportovať a dieťa môže napodobňovať jeho plazenie.

K veľmi účinným metódam canisterapie patrí polohovanie s jedným alebo viacerými psami, pri ktorom dieťa profituje z vyššej telesnej teploty psíka. Ide o terapiu založenú na priamom fyzikom kontakte s telom a srsťou psa," doplnila Chamutyová. Jej výsledkom je navodenie príjemných pocitov, upokojenie pacienta, uvoľnenie spastických svalov, stlmenie hyperkinéz a prehĺbenie dýchania.


Pomáha aj seniorom

Veľký význam canisterapie Chamutyová vidí aj v zariadeniach pre seniorov. "Psík dokáže vďaka svojim prejavom dať často osamelým seniorom nový zmysel života, motiváciu k pohybu, k prechádzkam, motiváciu k rozhovorom a stretnutiam s inými psičkármi," vysvetlila. Pravidelnou starostlivosťou o živého tvora senior podľa nej opäť nadobudne pocit vlastnej dôležitosti a potrebnosti.

Na fyziatricko-rehabilitačnom oddelení Špecializovanej rehabilitačnej nemocnice v Dunajskej Lužnej majú podľa primárky s canisterapiou veľmi pozitívne skúsenosti. Zaznamenali napríklad zlepšenie úchopu u detí s detskou mozgovou obrnou či Rettovým syndrómom. Podľa fyzioterapeutov tomu pomohla kombinácia liečebnej telesnej výchovy s následným canisterapeutickým polohovaním a relaxáciou.

Vzdelávaniu v oblasti canisterapie sa na Slovensku venujú kynologické kluby, ktoré organizujú kurzy inštruktorov canisterapie akreditované Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR. Tiež zabezpečujú výcvik psích terapeutov.

O canisterapiu ako doplnkovú metódu v liečbe mnohých ochorení je podľa Chamutyovej stále väčší záujem. „Nerobí zázraky, no robí ľudí šťastnejšími," uzavrela.

.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…