Nitrianska hudobná jar si pripomenie 335. výročie narodenia J.S. Bacha
TASR
TASR

Nitrianska hudobná jar si pripomenie 335. výročie narodenia J.S. Bacha

V rámci hudobnej slávnosti si návštevníci uctia pamiatku Johanna Sebastiana Bacha v deň 335. výročia jeho narodenia 31. marca záverečným koncertom - Happy birthday, Johann Sebastian Bach!

Johann Sebastian Bach — Foto: Wikipedia/ Elias Gottlob Haussmann – The Face of Bach

Nitra 14. februára (TASR) – V polovici marca štartuje v Synagóge v Nitre 47. ročník Nitrianskej hudobnej jari. V rámci hudobnej slávnosti si návštevníci uctia pamiatku Johanna Sebastiana Bacha v deň 335. výročia jeho narodenia 31. marca záverečným koncertom - Happy birthday, Johann Sebastian Bach! „Organista Marek Štrbák uvedie diela, ktoré boli skomponované na pamiatku tohto svetového velikána hudby. Poslucháči si v jeho podaní vypočujú napríklad Fúgu na B-A-C-H jeho syna Johanna Christiana Bacha, Fantáziu a fúgu na B-A-C-H op. 46 Maxa Regera a ďalšie skladby,“ uviedla Ľudmila Bratová z odboru kultúry na nitrianskom mestskom úrade.

Jarnú hudobnú slávnosť otvorí Bruno Walter Chamber Orchestra pod dirigentskou taktovkou Jacka Martina Händlera vo štvrtok 12. marca. Ako sólisti sa predstavia huslisti Karolína Krigovská, Ferdinand Slezák a rakúsky klavirista Lukas Sternath. Okrem iných diel uvedú aj Koncert pre dvoje huslí a sláčikový orchester d mol, BWV 1043 Johanna Sebastiana Bacha. Na koncerte v nedeľu 15. marca uvedie Ensemble Thesaurus Musicum renesančnú a barokovú hudbu na dobových nástrojoch - barokovom violončele, viole da gamba a arcilutne.

Členmi slovensko-maďarského hudobného zoskupenia Ad Libitum sú absolventi Univerzity F. Liszta v Budapešti, pôsobiaci v renomovaných budapeštianskych orchestroch. Vo svojom programe vo štvrtok 19. marca prinesú diela J. Pachelbela, F. Schuberta, F. Liszta, D. Šostakoviča, ale aj súčasných skladateľov M. Nováka a Ľ. Bernátha. Moyzesove, Ravelove, Schönbergove a Webernove diela uvedie na koncerte v nedeľu 22. marca komorná hráčka a korepetítorka Alena Hučková s huslistom Danielom Rumlerom. Koncert finančne podporil Fond na podporu umenia.

Na koncerte v nedeľu 29. marca sa diváci budú môcť prostredníctvom hudobných nástrojov preniesť do Argentíny a vypočuť si originálne znejúce Tango Quartetto Re Campo z Brna. Toto hudobné zoskupenie stvárňuje atmosféru od začiatkov tanga cez Astora Piazzolu až po osobitné kompozície Petra Zámečníka. Koncert sa uskutoční pod záštitou Veľvyslanectva Argentínskej republiky v ČR.

Súčasťou jarného hudobného festivalu je Nitrianska hudobná jar ZUŠ Jozefa Rosinského v Nitre. Festival mladých interpretov zo základných umeleckých škôl ponúkne v dňoch od 23. do 26. marca štyri koncerty v Synagóge.

Už ste čítali?

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…