Počas 21. ročníka Vianočnej pošty prišlo Ježiškovi viac ako 90 000 zásielok
TASR
TASR

Počas 21. ročníka Vianočnej pošty prišlo Ježiškovi viac ako 90 000 zásielok

Počas uplynulého 21. ročníka projektu Vianočná pošta poslali deti Ježiškovi celkovo 93 429 zásielok.

Na snímke vianočné známky počas otvorenia 21. ročníka projektu Vianočná pošta v Rajeckej Lesnej 14. novembra 2019. — Foto: TASR/Erika Ďurčová

Bratislava 7. februára (TASR) – Počas uplynulého 21. ročníka projektu Vianočná pošta poslali deti Ježiškovi celkovo 93 429 zásielok. Okrem listov boli medzi nimi pohľadnice, vlastné fotografie, kresby či vlastnoručne vyrobené obálky s korálkami. TASR o tom informovala hovorkyňa Slovenskej pošty Eva Rovenská.

„Vianočná pošta priniesla mnoho prekvapení. Najmenší list mal rozmery menšie ako 3 x 3 centimetre a prišiel zo Žiliny. Najväčší list poslali Ježiškovi deti zo Základnej školy s materskou školou Horná Ždaňa a meral 20 metrov,“ priblížila hovorkyňa s tým, že medzi odosielateľmi bola aj 97-ročná Anna.

Listy aj v Brailovom písme

Prvý list v rámci Vianočnej pošty prišiel 1. augusta, v ktorom si Ivanko z Matúškova prial mobil. Medzi ďalšími želaniami od detí sa objavili aj lego, tablety, hračky, oblečenie, knihy, živé zvieratá, ale aj dobré výsledky v škole. Dokopy poslali deti 51 780 listov, 39 683 pohľadníc a 1966 kresieb. V Braillovom písme odpísal Ježiško 165 deťom zo školy pre slabozrakých a nevidiacich v Levoči.

Ježiško dostal aj 9886 zásielok, ktoré mu poslali deti zo 46 štátov z celého sveta. Prvé listy zo zahraničia mu prišli 5. augusta z Taiwanu. "Deti si okrem hračiek želajú najčastejšie odpoveď od Ježiška alebo splnenie tajných snov - byť dobrým športovcom, vedieť hrať na hudobnom nástroji či dostať sa na dobrú univerzitu," poznamenala Rovenská.

Želania aj z ďalekých krajín

Vianočné želania mu prišli aj z Gambie, Andory, Filipín, Japonska, Hongkongu, Číny, Singapuru, Ruska, Kazachstanu, Islandu, Dánska, Talianska, Španielska, Macaa, Nového Zélandu, USA, Anglicka, Írska, Dánska, Nórska, Holandska, Švajčiarska či Nemecka, Rakúska, Maďarska.

Projekt Vianočná pošta, za ktorým stojí Slovenská pošta, tvorí neodmysliteľnú súčasť vianočných sviatkov od roku 1999. Podporuje tradíciu posielania pohľadníc, písania listov, šírenia dobrých posolstiev a radosti pre blízkych. Od roku 2018 môžu deti posielať Ježiškovi pohľadnicu aj s vlastným vizuálom cez špeciálnu internetovú stránku www.mojapohladnica.sk.

Sídlo Vianočnej pošty je v obci Rajecká Lesná, kde sa nachádza najväčší drevený pohyblivý betlehem na svete. Súčasťou slávnostného otvorenia Vianočnej pošty vždy v novembri je aj predstavenie špeciálnej vianočnej poštovej známky. Jej predlohou je najkrajšia z kresieb, ktoré deti posielali Ježiškovi v predchádzajúcom roku.

Už ste čítali?

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…