Mestá v Nitrianskom kraji posielajú pomoc do Prešova, prispeje aj Banská Bystrica a Skalica
TASR
TASR

Mestá v Nitrianskom kraji posielajú pomoc do Prešova, prispeje aj Banská Bystrica a Skalica

Mestá v Nitrianskom kraji posielajú finančnú pomoc do Prešova, prispejú ale aj Banská Bystrica a Skalica, ktorá zrušila ohňostroj.

Špecializovaná stavebná firma z Českej republiky začala v pondelok ráno 16. decembra 2019 s postupnou likvidáciou najvyšších poschodí bytového domu č. 7 na Mukačevskej ulici v Prešove — Foto: TASR/Milan Kapusta

Banská Bystrica 15. decembra (TASR) – Mesto Banská Bystrica posiela do Prešova na pomoc ľuďom, ktorých postihlo nešťastie spojené s tragickým výbuchom bytovky na Mukačevskej ulici, 13 033 eur. TASR o tom informovala hovorkyňa banskobystrického primátora Dominika Mojžišová.

Z toho 10 000 eur je suma pôvodne vyčlenená na silvestrovský ohňostroj a program, ktorý mesto pred pár dňami zrušilo. Ponechalo iba novoročný ohňostroj a program, ktorý si Banskobystričania užijú na Nový rok popoludní. Zvyšok sumy smerujúcej do Prešova tvorí výťažok z Primátorského punču, ktorý sa uskutočnil 13. decembra, a kde sa podarilo vyzbierať 3033 eur.

„Som veľmi rád, že o takéto podujatia je u nás vždy veľký záujem. Banskobystričania majú dobré srdce a ďakujem všetkým, ktorí si našli čas a prišli do nášho stánku pred radnicou. Každý jeden návštevník prispel k výnimočnej atmosfére. Verím, že vyzbieraná suma spolu s príspevkom mesta pomôže Prešovu zmierniť následky výbuchu, ktorý ovplyvnil mnohých," zdôraznil primátor Ján Nosko.

Počas Primátorského punču sa v meste pod Urpínom predalo 200 litrov vianočného punču, 50 litrov čaju a 500 keramických hrnčekov s tematikou Banskobystrických Vianoc. Pri stánku sa zastavili stovky ľudí.

Pomoc z miest Nitrianskeho kraja

Mestá v Nitrianskom kraji sa pridali k iniciatíve na pomoc občanom zasiahnutých tragédiou v Prešove. Na transparentný účet zasielajú financie, ktoré budú do posledného centa vyplatené ľuďom, ktorým výbuch plynu a rozsiahly požiar zničil byty.

Krajské mesto Nitra poskytne finančnú podporu vo výške 10.000 eur, pomoc odsúhlasilo mestské zastupiteľstvo. „Aj týmto spôsobom sa pripájame k vlne solidarity, ktorá sa nesie celým Slovenskom," povedal hovorca mesta Tomáš Holúbek.

Poslanci Mestského zastupiteľstva v Nových Zámkoch schválili vyčlenenie sumy vo výške 5000 eur. Viacerí členovia mestského parlamentu zároveň prisľúbili príspevok na transparentný účet mesta Prešov aj z vlastných súkromných účtov.

Takmer 5000 eur posiela do Prešova mesto Komárno. Mestské zastupiteľstvo Komárna na návrh primátora Bélu Keszegha rozhodlo, že 3000 eur vyčlenených na silvestrovskú zábavu a ohňostroj mesto radšej venuje obetiam výbuchu panelového domu.

Okrem toho poslankyňa Margit Keszegh v mene nezávislých poslancov oznámila zastupiteľstvu, že každý poslanec tejto skupiny venuje 100 eur zo svojho poslaneckého platu. K tejto iniciatíve sa okrem primátora a viceprimátorov pripojili aj ďalší poslanci.

Dotáciu pre mesto Prešov na účely zabezpečenia potrieb občanov dotknutých výbuchom plynu v bytovke na Mukačevskej ulici vo výške 1000 eur schválili aj poslanci v Zlatých Moravciach.

Zastupiteľstvo mesta Vráble sa na zasadnutí uznieslo, že schvaľuje pomoc vo výške 3000 eur. Okrem toho sa niektorí poslanci vzdali svojho mesačného platu, aby sa suma ešte zvýšila.

Peniaze určené na ohňostroj pošle aj Skalica

Mesto Skalica zrušilo ples, ktorý sa mal uskutočniť 11. januára 2020, a takisto sa neuskutoční novoročný ohňostroj. Informovalo o tom mesto na sociálnej sieti. „Mestské zastupiteľstvo 11. decembra neschválilo rozpočet na budúci rok. Rok 2020 začíname v rozpočtovom provizóriu. Jedným z dôsledkov je zrušenie mestského plesu 11. januára 2020. Mesto Skalica sa ospravedlňuje za vzniknuté problémy," uvádza sa vo vyhlásení mesta.

Rovnako sa neuskutoční ani ohňostroj. „Tradičný novoročný ohňostroj sa neuskutoční a ani s tým spojený plánovaný Detský Silvester vo Františkánskej záhrade 31. decembra. Vedenie mesta Skalica sa rozhodlo, že finančné prostriedky vo výške 2000 eur, určené na ohňostroj, pôjdu na účet mesta Prešov na zmiernenie následkov tragického výbuchu paneláka," informovalo mesto na sociálnej sieti.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…