Kultový Krokodíl Dundee oslavuje 80-tku. Pozrite sa, ako vyzerajú hlavní hrdinovia filmu dnes
TASR
TASR

Kultový Krokodíl Dundee oslavuje 80-tku. Pozrite sa, ako vyzerajú hlavní hrdinovia filmu dnes

Zo začiatku svojej kariéry sa producentom javil ako kuriózna postavička. Stalo sa tak vtedy keď sa pred rokmi prihlásil do televíznej šou ako stepujúci vrhač nožov.

Obľúbený film Krokodíl Dundee — Foto: csfd.cz

Lightning Ridge 7. októbra - Austrálskeho filmového herca Paula Hogana preslávila rola v kultovom filme Krokodíl Dundee, ktorý si z pokladní kín odniesol takmer tretinu z miliardy dolárov. V utorok 8. októbra oslávi herec s IQ 140, ktorého ironický humor kritika prirovnáva k  Američanovi Clintovi Eastwoodovi, 80 rokov. Austrália je hercov domov, ktorý miluje. „Som chodiaca encyklopédia Austrálie. Viem všetko o tejto krajine. Je mi prisúdený jej osud. Som skutočná kengura," povedal herec na jednej z tlačových konferencií v Sydney. Paul Hogan sa narodil 8. októbra 1939 v austrálskom meste Lightning Ridge. Syn dôstojníka z povolania vyrastal v Sydney a tesne pred maturitou zanechal školu. Zo začiatku vystriedal niekoľko povolaní. Pracoval ako plavčík či odborový predák.

Predtým, než sa sa stal slávnym, pracoval ako slabo platený robotník na moste Harbor Bridge v Sydney 

Zo začiatku svojej kariéry sa producentom javil ako kuriózna postavička. Stalo sa tak vtedy keď sa pred rokmi prihlásil do televíznej šou ako stepujúci vrhač nožov. Pomocou satiry šou zosmiešnil a vydobyl si neobyčajné sympatie u publika. Čoskoro sa etabloval na úspešného komika. V roku 1973 už mal vlastný zábavný televízny program The Paul Hogan Show. Nakrútil aj jeho britskú verziu Hogan in London (1975). Na filmové plátno sa dostal v epizódnych rolách ako napríklad v rodinnej komédii Fatty Finn (1980), či v päťdielnej minisérii ANZAC (1985) o obyčajných Austrálčanoch, ktorí bojovali v prvej svetovej vojne vo vojenských jednotkách ANZAC (Australia and New Zealand Army Corps). V tom istom roku Paula Hogana krajania zvolili za Austrálčana roka. Okrem iného mu to vynieslo účasť v úspešnej reklamnej kampani, v ktorej oblečený iba v tielku lákal do Austrálie amerických turistov.

Prvá časť filmu Krokodíl Dundee priniesla obom hlavným predstaviteľom obrovskú popularitu 

Celosvetové uznanie Paul Hogan dosiahol v snímke Crocodile Dundee (Krokodíl Dundee, 1986) v réžii Petra Faimana. Predlohou príbehu o Krokodílovi Dundeem bol život austrálskeho zálesáka Rodneyho Ansella, ktorý zahynul v roku 1999 pri prestrelke s políciou neďaleko Darwinu. Prvá časť filmu o ctižiadostivej newyorskej reportérke Sue Charlton a svojráznom lovcovi krokodílov Mickovi, priniesla obom hlavným predstaviteľom obrovskú popularitu. Diváci si doteraz pamätajú Mickove hlášky ako: Cestovná kancelária s názvom „Nikdy nikdy" - „Nikdy s nami nechoďte, lebo sa nikdy nevrátite", „Choď po správnej strane cesty, ty pelikán!" alebo „To nie je nôž – toto je nôž". Po rokoch Paul Hogan uviedol, že ani netušil, aký bude mať film Krokodíl Dundee úspech. „Myslel som si, že to bude len taká malá komédia pre austrálskych divákov," konštatoval filmový drsniak. Americkú herečku Lindu Kozlowskú, ktorú do filmu odporučil Dustin Hoffman, pritom austrálski tvorcovia nechceli do hlavnej postavy obsadiť. Plánovali uprednostniť Austrálčanku. Američanka si ich získala tým, že odmietla konzumovať napodobeniny jedál v buši a odvážne sa pustila do pravých „lahôdok".

Hlavný hrdinovia filmu po 15 rokoch
Hlavní hrdinovia filmu po 15 rokoch Foto: TASR, Facebook

Film o lovcovi krokodílov sa dočkal aj ďalších dvoch častí

O dva roky neskôr bola nakrútená druhá časť Crocodile Dundee 2 s pôvodnými hercami Lindou Kozlowskou a Paulom Hoganom. Ten tentokrát v New Yorku bojuje proti juhoamerickým drogovým dílerom. Film režíroval John Cornell a pod scenár sa podpísal samotný Paul. Tretie pokračovanie v réžii Simona Wincera pochádza z roku 2001 - Crocodile Dundee in Los Angeles. Ďalšie filmy si už nezopakovali úspech prvého „krokodíla". Hogan sa objavil napríklad v snímkach Almost an Angel (Ako anjel, 1990), Flipper (1996) a Floating Away (Dolu vodou, 1998). Paul Hogan sa vrátil na plátna kín v roku 2009 v austrálskej road movie s názvom Charlie & Boots v réžii Deana Murphyho. 

Paul Hogan oslavuje 80 rokov
Paul Hogan oslavuje 80 rokov Foto: Facebook/Paul Hogan

Paul pre svoju filmovú partnerku opustil aj manželku, s ktorou mal päť detí 

Paul sa zamiloval do svojej hereckej kolegyni, Lindy Kozlowskej, s ktorou sa preslávili vo filme Krokodíl Dundee. S herečkou sa ale neskôr rozviedol v roku 2014.

Pár sa rozviedol po 23 rokoch manželstva
Pár sa rozviedol po 23 rokoch manželstva Foto: Dailymail.co.uk

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…