Lokálne a kvalitné výrobky a menej odpadu: Vianočné trhy v Bratislave chystajú veľké zmeny
Klaudia Fiolová
Klaudia Fiolová

Lokálne a kvalitné výrobky a menej odpadu: Vianočné trhy v Bratislave chystajú veľké zmeny

Primátor Bratislavy Matúš Vallo chystá tento rok zmeny. Chce podporiť lokálnych remeselníkov a zamerať sa viac na životné prostredie. 

Na bratislavských vianočných trhoch si návštevníci po novom viac pochutnajú na lokálnych výrobkoch — Foto: TASR

BRATISLAVA 7. októbra - Vianočné trhy v hlavnom meste patria medzi najobľúbenejšie na Slovensku. Každý rok sa tešia vysokej návštevnosti a aj pre turistov sú zaručeným lákadlom. Vianočné stánky plné chutných dobrôt a nápadov na darčeky sa tento rok majú zmeniť. Veľa návštevníkov sa minulé roky sťažovalo práve na kvalitu a nízku rozmanitosť výrobkov. Primátor Bratislavy Matúš Vallo predstavil nový koncept trhov, ktorý je zameraný na kvalitné, ekologické, bezpečné, ale i vizuálne atraktívne podujatie so sprievodným kultúrnym programom, ktoré bude maximálne reflektovať na príjemnú vianočnú atmosféru v meste. 

Novinkou bude aj usporiadanie stánkov a minimalizácia vzniku odpadu

„V novom prevedení bude aj usporiadanie stánkov a novinkou je „zero waste", čiže snaha predchádzať vzniku odpadu a tiež znižovať množstvo komunálneho odpadu, pričom používať sa budú výlučne vratné poháre a kompostovateľné riady," prezradil Peter Bubla, hovorca kancelárie primátora pre portál Dobré noviny. Po novom tak predajcovia musia zabezpečiť a používať kompostovaľný riad, využívať systém vratných pohárov a znižovať tak objem komunálneho odpadu ako aj predchádzať vzniku odpadu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa hashtag.sk (@hashtag.sk),

Každý predajca bude musieť preukázať pôvod tovaru

„Z ďalších posudzovaných kvalitatívnych parametrov možno spomenúť to, či je predajca zároveň i producentom ponúkaného tovaru; či vie predajca preukázať pôvod tovaru aj u medzinárodných importovaných produktov; či je ponúkaný produkt typickou vianočnou špecialitou, ktorá reprezentuje konkrétny región - lokálny ale i medzinárodný," doplnil informácie Peter Bubla. Na vianočných trhoch sa tak objavia aj medzinárodné vianočné špeciality, nielen slovenská kuchyňa. Kto bude chcieť nakúpiť vianočné darčeky pre svojich blízkych, bude si môcť vyberať z rozšíreného sortimentu. Na trhoch pribudnú napríklad aj starožitnosti či dizajnové výrobky. 

Predajné stánky budú tento rok rozložené inak

Žiadosti bude posudzovať a vyberať komisia zostavená z odborníkov z rôznych oblastí. Zloženie a rozhodovanie (bodovací systém) komisie budú upravené v samostatnom štatúte, ktorý bude verejný, podobne ako aj bodové hodnotenie. Výber predajcov bude oproti minulým rokom menej prihliadať na cenu a viac na kvalitu. „Čo sa týka otázky ceny za občerstvenie, ktorú prenajímatelia odôvodňovali zvyšujúcou sa cenou za nájom stánkov, práve s cieľom predísť tejto skutočnosti sme urobili zmenu a hlavným kritériom pri výbere záujemcov už nebude ponúkaná cena za prenájom stánkov, ale viac sa bude prihliadať na kvalitu ponúkaného tovaru," povedal hovorca kancelárie primátora. Ďalšou zmenou v roku 2019 bude nové priestorové usporiadanie predajných stánkov. Komerčné stánky sa budú sústrediť na Hlavnom námestí, na Františkánskom námestí bude pódium so sprievodným programom. 

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…