Ruský trh má pre Slovákov potenciál, slovenskí potravinári sa tam chcú presadiť
TASR
TASR

Ruský trh má pre Slovákov potenciál, slovenskí potravinári sa tam chcú presadiť

Viacerí slovenskí potravinári, ktorí sa v týchto dňoch zúčastnili v Moskve na prezentačnom dni pre ruské reťazce a distribučné spoločnosti, potvrdili, že majú záujem presadiť sa na tomto trhu.

Foto: Ilustračné — Foto: TASR

Moskva 28. septembra (TASR) – Ruský trh má pre Slovákov potenciál do budúcnosti. Myslí si to vedúci obchodno-ekonomického úseku zastupiteľského úradu SR v Moskve Daniel Duchoň. Viacerí slovenskí potravinári, ktorí sa v týchto dňoch zúčastnili v Moskve na prezentačnom dni pre ruské reťazce a distribučné spoločnosti, potvrdili, že majú záujem presadiť sa na tomto trhu.

„Vzájomný obchodný obrat medzi Slovenskou republikou a Ruskou federáciou zo strany Slovenska a slovenského exportu tvoria predovšetkým automobily, strojárenské výrobky a elektronika. To číslo v minulom roku dosiahlo 5,1 miliardy eur a zaznamenal zhruba 15-percentný nárast oproti predchádzajúcemu roku,“ vyčíslil Duchoň.

Pri potravinách je podľa neho v rámci sankčných opatrení a protiopatrení zo strany Ruskej federácie priestor pomerne obmedzený. Unikátne výrobky však podľa neho majú potenciál zaujať určitý priestor na relatívne nasýtenom a saturovanom ruskom trhu potravinárskych výrobkov.

Dôvodom záujmu o ruský trh je podľa konateľky spoločnosti Riso-R Nadeždy Demeterovej jeho veľkosť, ale aj skutočnosť, že ide o slovanskú krajinu. Priblížila, že firma by sa na tomto trhu rada etablovala. „Naše výrobky sú veľmi kvalitné a myslím si, že tou kvalitou ich vieme presvedčiť,“​ skonštatovala.

V prípade čokolády sú zároveň podľa Karola Stýbla z firmy Lyra chocolate zaujímavejšie východné krajiny. „Lebo na západe v tomto našom odvetví je naozaj veľký pretlak lokálnych značiek,“ poznamenal Stýbl s tým, že na východe je tak väčšia šanca sa uplatniť. Spoločnosť sa chce presadiť napríklad blockchainovou čokoládou.

„V praxi to znamená to, že spotrebiteľ si vie každý jeden kus naskenovať do mobilu a ukáže sa mu celá história toho kusu čokolády,“ priblížil.

Uplatnenie slovenskej firmy na ruskom trhu je podľa predsedu predstavenstva Banskobystrického pivovaru Branislava Cvika o nájdení vhodného partnera. „Ruský trh je mimoriadne zaujímavý už aj tým, že bol postihnutý do určitej miery embargom a po všetkom západnom je tu veľký dopyt,“​ dodal.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…