Mali by ste zmeniť zdravotnú poisťovňu? Pozrite si prehľad benefitov, ktoré môžete získať
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Mali by ste zmeniť zdravotnú poisťovňu? Pozrite si prehľad benefitov, ktoré môžete získať

Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú Slovákom dva týždne. Platnosť prihlášok následne overí Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS).

— Foto: koláž DN

Bratislava 15. septembra (TASR) – Slováci majú ešte dva týždne na to, aby zmenili svoju zdravotnú poisťovňu. Podať prihlášku na zmenu zdravotnej poisťovne je možné do 30. septembra. Platnosť prihlášok následne overí Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Ako pre TASR uviedli súkromné zdravotné poisťovne, tento rok evidujú viac prihlášok ako vlani. Aj tento rok si pre svojich klientov pripravili všetky tri slovenské zdravotné poisťovne (ZP) viacero noviniek či bonusov.

VšZP vraj nejde o zisk, ale o pacienta. Konkrétne benefity však nemenuje

"Benefity Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) majú koncepciu. Sú zamerané na najčastejšie ochorenia, ktorým možno predísť. Benefitmi VšZP vedie poistencov k zodpovednosti za vlastné zdravie. Odhaľujeme riziká smrteľných ochorení, komplexne chránime zdravie žien, bojujeme s civilizačnými chorobami, strážime deti, aby neboli obézne, prispievame deťom na dentálnu hygienu, chránime pred nákazlivými ochoreniami, či podporujeme zdravý životný štýl," povedala pre TASR hovorkyňa štátnej ZP Slávka Gáborová. Ako doplnila, vo VšZP nie je na prvom mieste zisk, ale poistenec a je lídrom v uplatňovaní najmodernejších liečebných postupov a v podpore prevencie. Výsledky o počte prepoistených osôb bude VšZP komentovať až po tom, keď budú potvrdené ÚDZS.

Dôvera: Babybox pre novorodencov či sto eur ročne na zubára

Súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera tvrdí, že o poistencov bojuje po celý rok. "Robíme to prvotriednym servisom a užitočnými výhodami. Sme rodinná zdravotná poisťovňa, po celý rok sa snažíme o to, aby rodičia svoje narodené deti poistili v Dôvere a mali sme im čo ponúknuť počas celého ich života, v zdraví aj v chorobe. Každý novorodenec dostane BabyBox v hodnote 50 eur. Ponúkame im príspevok do výšky 100 eur ročne na zubné ošetrenia a dentálnu hygienu či dodatočnú päťpercentnú zľavu na všetky ponuky na zľavových portáloch. Medzi najobľúbenejšie výhody dlhodobo patrí aj možnosť získať späť doplatky za lieky až do výšky 200 eur pre deti do 18 rokov veku, ich matky a otcov, čo ponúkame ako jediná zdravotná poisťovňa na Slovensku," komentoval PR špecialista Dôvery Matej Štepianský. ZP eviduje približne 110.000 prijatých prihlášok.

Union láka na prepojenie so sesterskou poisťovňou

Pre Union ZP je spravodlivosť základným princípom. "Nerobíme rozdiely, či je u nás poistenec dva mesiace alebo tri roky. Všetkým ponúkame rovnaké služby bez obmedzenia dĺžky poistného vzťahu, spoločenského statusu alebo výšky poistného. Rovnako je to aj pri našich partneroch, kde nerozlišujeme, či je zo štátneho, súkromného prostredia alebo niekoho známy či politický nominant. Ako jediná zdravotná poisťovňa má tiež výhodu sesterskej komerčnej Union poisťovne, no a toto výnimočné spojenie prináša pre našich poistencov nadštandardné výhody. Sme transparentná zdravotná poisťovňa bez korupcie a klientelizmu, s ktorou sa nespájajú žiadne spoločenské kauzy," zhodnotil hovorca Union ZP Matej Neumann. Počet zmenových prihlášok podľa jeho slov v ZP pribúda. V súčasnosti ich evidujú desiatky tisíc, čo je podľa hovorcu podstatne viac ako v minulom roku.

Zoznamy ostatných výhod pre svojich klientov sú zverejnené na webových stránkach zdravotných poisťovní. Zmena zdravotnej poisťovne nastane 1. januára 2020.

Ako zmeniť zdravotnú poisťovňu?

Prepoistiť sa možno raz ročne, čas máte do 30. septembra. Vybrať si môžete medzi štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou a súkromnými zdravotnými poisťovňami Dôvera a Union. Prihlášku na zmenu možno podať len do jednej z nich. Zdravotná poisťovňa je povinná vám ju do 15. decembra potvrdiť a preukázateľne doručiť preukaz poistenca do piatich dní odo dňa potvrdenia prihlášky. Ten bude platný od 1. januára 2020.
Pozor, ak už máte občiansky preukaz s elektronickým čipom, kartičku poistenca vám nevydajú.

Ako podať prihlášku

Spôsob sa môže u jednotlivých poisťovní jemne líšiť, potrebné informácie nájdete na webových stránkach každej z nich. Zvyčajne sa dá žiadosť podať telefonicky, poštou, osobne alebo cez online prihlášku na webe. Prihlášku však musíte vlastnoručne podpísať.

Čo ak si to rozmyslím?

Poistenec, ktorý si podal prihlášku do inej zdravotnej poisťovne a svoje rozhodnutie zmenil, je oprávnený vziať ju späť v lehote do 30. septembra kalendárneho roka bez uvedenia dôvodu. Poisťovňa mu musí vyhovieť.
Ak sa stane, že vás niekto prepoistil bez vášho vedomia, môžete podať podnet v novej zdravotnej poisťovni. V prípade, že tá nevyhovie vašej žiadosti o stornovanie prihlášky, môžete sa obrátiť na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý jej postup preverí.

Na čo si dať pozor pri zmene poisťovne

Pri vypĺňaní prihlášky si poriadne skontrolujte potrebné údaje. V prípade, že by neboli všetky povinné údaje riadne vyplnené, prihláška nebude spĺňať podmienky platnosti a nová poisťovňa vás nebude môcť poistiť.

Vašou najdôležitejšou povinnosťou je oznámiť zmenu zdravotnej poisťovne svojmu zamestnávateľovi do ôsmich dní od jej uskutočnenia. V opačnom prípade vám môže Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou udeliť pokutu až do výšky 331 eur. Je to zároveň vaša jediná povinnosť. V minulosti bolo potrebné nahlásiť zmeny okrem zamestnávateľa aj všetkým lekárom (všeobecnému aj špecialistom). Navyše ste mali povinnosť vrátiť starej poisťovni preukaz poistenca. Od januára 2017 to však už neplatí.
Ak po podaní prihlášky došlo u vás k zmene platiteľa poistného, ste povinný oznámiť to zdravotnej poisťovni najneskôr do 8. januára.
Samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá zmení zdravotnú poisťovňu, je povinná písomne oznámiť novej zdravotnej poisťovni výšku preddavku na poistné do 8. januára 2020.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…