Poradenská linka pre mladých bude dostupná už aj nepočujúcim ľuďom
TASR
TASR

Poradenská linka pre mladých bude dostupná už aj nepočujúcim ľuďom

V on-line priestore im pomáhajú odborne vyškolení poradcovia, psychológovia, sociálni pracovníci a špeciálni pedagógovia.

Ilustračné foto- Na snímke moderátor Matej — Foto: TASR/Tomáš Halász

Bratislava 14. septembra (TASR) - Pre mladých ľudí so sluchovým postihnutím spustia on-line linku dôvery Dobrá linka so psychologickým videoporadenstvom v posunkovom jazyku.

"Viaceré štúdie odhalili, že nepočujúci respondenti vykazovali výrazne viac príznakov problémov duševného zdravia ako počujúci. Prevalencia problémov duševného zdravia je u nepočujúcich detí takmer 40 percent," zdôrazňuje dôležitosť vzniku tejto služby Darina Tarcsiová z Katedry špeciálnej pedagogiky Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. "Nepočujúci zároveň čelia ťažkostiam v prístupe k službám duševného zdravia, k odborníkom, ktorí poznajú ich spôsob komunikácie a špecifiká, ktoré vyplývajú zo straty sluchu," dodáva. Tieto faktory podľa nej môžu zvyšovať riziko samovraždy.

"Proces vyrovnávania sa so svojím postihnutím je pre mladého človeka veľmi náročný. Taktiež je pre týchto ľudí neľahké vyrovnať sa s tým, ako ich vníma a ako sa k nim správa spoločnosť," tvrdia predstavitelia občianskeho združenia IPčko, ktoré prevádzkuje psychologickú on-line linku Dobrá linka pre deti a mladých ľudí s rôznym typom zdravotného znevýhodnenia.

V on-line priestore im pomáhajú odborne vyškolení poradcovia, psychológovia, sociálni pracovníci a špeciálni pedagógovia. Dobrá linka od svojho vzniku v novembri 2018 pomohla už viac ako 1390 mladým ľuďom s rôznym typom postihnutia. Najčastejšie sa na ňu obracajú s témami samoty, partnerských vzťahov, sebaprijatia a vyrovnávania sa s postihnutím, s domácim a sexuálnym násilím, s osamostatnením sa, so sexualitou, no aj s myšlienkami na samovraždu, ako hovorí koordinátorka Dobrej linky Zuzana Juráneková.

Na Slovensku žije asi 6000 mladých ľudí do 30 rokov s poruchou sluchu. Služba videoporadenstva v posunkovom jazyku bude fungovať v utorok a vo štvrtok vždy v čase od 15.00 h do 20.00 h na webe www.dobralinka.sk. Projekt bol podporený z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR na Programy pre mládež 2014 - 2020, ktorú administruje Iuventa - Slovenský inštitút mládeže, a z nadačného fondu pri Nadácii Pontis.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…