Nemeckí turisti v horách objavili 5000 rokov starého muža
Kristián Plaštiak
Kristián Plaštiak

Nemeckí turisti v horách objavili 5000 rokov starého muža

Jeho zdravotný stav nebol ideálny. Mal v sebe parazita, známeho ako vlasovec nerovnaký (trichuris trichiura), ktorý sa priživuje v črevách u ľudí a opíc. Navyše trpel intoleranciou na laktózu.

— Foto: TASR/AP, Wikimedia CC

BOLZANO 19. septembra - V tento deň v roku 1991 sa dvom nemeckým turistom podarilo objaviť niečo, čo na nich čakalo tisícky rokov uväznené v ľadovci. Ötzi, ako objavenú múmiu neskôr nazvali, žil, zomrel a zamrzol v Alpských horách. Práve vďaka ľadovej konzervácii, ktorá dokonale uchovala jeho telesné pozostatky, sa vedcom podarilo zistiť viac o živote ľudí z medenej doby.

Náhodný nález

Múmiu objavili 19. septembra 1991 dvaja nemeckí turisti Helmut a Erika Simonovci v Ötztalských Alpách na hraniciach Talianska s Rakúskom. Najprv sa zhrozili, pretože si mysleli, že ide o telo horolezca zo súčasnosti, onedlho však zistili, že sa mýlia. Na druhý deň, keď ľudí informovali o svojom náleze, horská služba sa pokúsila telo vykliesniť z ľadu. Prvý pokus pokazilo zlé počasie.

Telo, ktoré objavili na vrchu Fineilspitze.
Poloha, v akej telo na vrchu Fineilspitze objavili. Foto: Wikimedia CC

Ďalší pokus bol o niečo úspešnejší. Ötziho, ako múmiu nazvali, prepravili do rakúskeho Innsbrucku spoločne s predmetmi, ktoré uňho našli. O niekoľko dní archeológ Konrad Spindler z Innsbruckej univerzity vyhlásil, že ide o muža starého minimálne štyritisíc rokov. Zistil to podľa typu sekery, ktorú objavili.

Ako Ötzi zomrel

Spôsob mužovej smrti bol neistý aj desať rokov po jeho objavení. Röntgenové vyšetrenie v roku 2001 odhalilo hrot šípu, ktorý mal zapichnutý v ľavom pleci. Strela prešla lopatkou. To by znamenalo, že Ötzi zomrel na následky vykrvácania. Dovtedajšou teóriou bola smrť podchladením. Analýza DNA odhalila, že Ötziho náradie na sebe nieslo krv ďalších troch ľudí. Mal pri sebe zakrvavený nôž, šíp a kabát.

Testovanie obsahu čriev zľadovatelej múmie preukázalo konzumáciu srňaciny, mäsa divej kozy, zrna a niektorých druhov rastlín.
Testovanie obsahu čriev zľadovatelej múmie preukázalo konzumáciu srňaciny, mäsa divej kozy, zrna a niektorých druhov rastlín. Foto: TASR/AP

Výskumníci hádajú, že Ötzimu sa podarilo zabiť, alebo aspoň zraniť, dvoch rôznych ľudí jedným šípom. Ďalšia krv zrejme pochádzala zo zraneného spoločníka, ktorého niesol na chrbte. Ötziho poloha, v ktorej zomrel a v ktorej ho o tisícky rokov neskôr našli (tvár dolu a ruka cez hruď), nasvedčuje tomu, že krátko pred smrťou sa pokúšal vytiahnuť si šíp z pleca.

Bol oblečený v kožušinách z viacerých zvierat. Nohavice z kozy, kabát z ovce a na hlave mal čiapku z medveďa. Dizajn topánok bol uspôsobený tak, akoby sa človek, ktorý ich mal nosiť obuté, mal pohybovať po snehu. To podnecuje teóriu toho, že „obuvníci“, ľudia, ktorí vyrábali topánky pre iných, nielen pre seba, existovali už pred tisíckami rokov.

Rozbor zmrznutej múmie

V čase svojej smrti Ötzi meral 160 centimetrov a vážil približne 45 kilogramov. Jeho vek vedci odhadli na štyridsaťpäť rokov. Obsah jeho žalúdka napovedá, že sa narodil, alebo vyrástol v okolí dnešnej obce Feldthurns. Objavili v ňom ovocie, pšeničné zrná a mäso kamzíka a kozorožca, čo znamená, že jedol aspoň dve hodiny pred smrťou. Takisto v ňom našli aj peľ (s nedotknutými bunkami), čo nasvedčuje tomu, že zomrel v lete.

Krúžok na röntgenovej snímke ľavého ramena 5300-ročného Pratirolčana Ötziho zobrazuje miesto, kde vedecký tím objavil časť šípu.
Krúžok na röntgenovej snímke ľavého ramena 5300-ročného Pratirolčana Ötziho zobrazuje miesto, kde vedecký tím objavil časť šípu. Foto: TASR/AP

Jeho zdravotný stav nebol ideálny. Mal v sebe parazita, známeho ako vlasovec nerovnaký (trichuris trichiura), ktorý pôsobí v črevách u ľudí a opíc. Navyše trpel intoleranciou na laktózu. V máji roku 2012 vedci informovali, že sa im v Ötziho tele podarilo objaviť nepoškodené krvné bunky. Ide o najstaršie ľudské krvné bunky, ktoré kedy boli objavené.

Odhaduje sa, že Ötzi žil v rokoch 3345 až 3300 pred Kristom. Od roku 1998 je telo vystavené v Juhotirolskom múzeu archeológie v severotalianskom Bolzane.

Rekonštrukcia toho, ako Otzi mohol vyzerať,
Rekonštrukcia toho, ako Ötzi vyzeral, v Juhotirolskom múzeu archeológie. Foto: Wikimedia CC

Už ste čítali?

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…