Krásny 114-ročný unikát je ich najcennejším kúskom. Hasiči v Rusovciach sú naň právom hrdí
TASR
TASR

Krásny 114-ročný unikát je ich najcennejším kúskom. Hasiči v Rusovciach sú naň právom hrdí

Stále funkčný stoj je zároveň najdôležitejšou súčasťou tradičnej súťaže s historickou hasičskou technikou, ktorú DHZ Rusovce organizuje už viac ako 30 rokov.

Na snímke historická striekačka z roku 1905 Franz Jozef pred hasičskou stanicou Dobrovoľného hasičského zboru Rusovce — Foto: TASR/Jaroslav Novák

Bratislava 8. septembra (TASR) – Hoci členovia Dobrovoľného hasičského zboru (DHZ) Rusovce majú k dispozícii i najmodernejšiu hasičskú techniku, najcennejším kúskom v arzenáli zboru je vyše storočná striekačka z roku 1905 pomenovaná Franz Jozef.

Stále funkčný stroj, vyrobený v dnešnom Šoproni v Maďarsku, je zároveň najdôležitejšou súčasťou tradičnej súťaže s historickou hasičskou technikou, ktorú DHZ Rusovce organizuje už viac ako 30 rokov. V súčasnosti čestný predseda DHZ Rusovce Viktor Chalás pripomenul, že zrod súťaže motivovalo znovuobjavenie hasičského artefaktu v polovici 80. rokov minulého storočia.

Na snímke členovia Dobrovoľného hasičského zboru (DHZ) Rusovce zľava predseda Pavol Urban, čestný predseda Viktor Chalás a zásahový hasič Daniel Urban
Na snímke členovia Dobrovoľného hasičského zboru (DHZ) Rusovce zľava predseda Pavol Urban, čestný predseda Viktor Chalás a zásahový hasič Daniel Urban Foto: TASR/Jaroslav Novák
Na snímke historická striekačka Laco
Na snímke historická striekačka Laco Foto: TASR/Jaroslav Novák

„Striekačka, s ktorou hasili aj historicky najväčší bratislavský požiar – v židovskom gete pod hradom v roku 1913, použili poslednýkrát pri požiari Matadorky v roku 1936. Potom ju uložili v stodole vtedajšieho veliteľa Františka Harrera, kde ostala takmer pol storočia, až ju objavili pri likvidácii objektu v polovici 80. rokov," ozrejmil pre TASR.

Nepotrebuje špeciálnu údržbu

Členovia zboru dali striekačke postupne pôvodnú podobu vrátane farieb. „S pomocou laboratórneho rozboru sme dokázali určiť a namiešať originálny farebný odtieň," ozrejmil Chalás o "operácii", ktorú rusovskí dobrovoľní hasiči na čele so súčasným predsedom DHZ Pavlom Urbanom uskutočnili pri príležitosti 100. výročia od vyrobenia striekačky.

Funkčný historický stroj nepotrebuje špeciálnu údržbu, no i bežnú starostlivosť, napríklad pri čistení piestov či tesnenia valcov, sprevádza vzťah k hodnote, ktorú vyše storočná striekačka pre hasičov má. "Samozrejme, mojkáme si ju, je to náš poklad," priznal Chalás.

Na snímke čestný predseda Dobrovoľného hasičského zboru (DHZ) Rusovce Viktor Chalás
Na snímke čestný predseda Dobrovoľného hasičského zboru (DHZ) Rusovce Viktor Chalás Foto: TASR/Jaroslav Novák
Na snímke historická striekačka z roku 1905 Franz Jozef
Na snímke historická striekačka z roku 1905 Franz Jozef Foto: TASR/Jaroslav Novák

To, že by sa mohla striekačka aj funkčne využiť, a to pri súťaži historickou technikou, sa prvýkrát podarilo Rusovčanom zrealizovať v roku 1987. „Okamžite sme sa stretli s pozitívnou odozvou a záujmom aj dobrovoľných hasičských zborov zo zahraničia," uviedol Chalás.

Medzinárodná súťaž rôznych vekových kategórií

V priebehu času i v súčasnosti sa na súťaži, konanej v prvej polovici septembra, zúčastňujú okrem slovenských DHZ aj dobrovoľní hasiči z Maďarska, Česka, Rakúska či Poľska. „Najprv bola súťaž určená hasičom-veteránom, postupne však vekové obmedzenia padli a tímy môžu vytvoriť súťažiaci všetkých vekových kategórií," ozrejmil Chalás. „Mali sme tu dokonca aj tím žien-senioriek," dodal.

Na snímke historická striekačka z roku 1905 Franz Jozef pred hasičskou stanicou Dobrovoľného hasičského zboru Rusovce
Na snímke historická striekačka z roku 1905 Franz Jozef pred hasičskou stanicou Dobrovoľného hasičského zboru Rusovce Foto: TASR/Jaroslav Novák

V sobotu 14. septembra sa v areáli rusovského kaštieľa uskutoční už 32. ročník súťaže. „Očakávame, že tak ako obvykle, aj v tomto roku privítame 12 až 15 tímov," povedal čestný predseda DHZ Rusovce. Verí, že oproti minulému roku, keď museli súťaž takmer zrušiť v dôsledku prudkého dažďa, sa počasie vydarí.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…