Symfonický orchester Slovenského rozhlasu oslavuje 90 rokov od založenia
TASR
TASR

Symfonický orchester Slovenského rozhlasu oslavuje 90 rokov od založenia

Symfonický orchester Slovenského rozhlasu uzatvoril deviatu desaťročnicu účinkovania od svojho založenia.

Ilustračné foto — Foto: TASR/RTVS

Bratislava 9. septembra (TASR) – Pri tejto príležitosti uviedol v pondelok večer vo Veľkom koncertnom štúdiu Koncert pri príležitosti 90. výročia založenia. Pod taktovkou Petra Valentoviča dramaturgia vybrala do programu diela domácich autorov Vladimíra Godára, Zoltána Kodályho, Eugena Suchoňa, Vítězslava Nováka a Alexandra Moyzesa.

Symfonický orchester Slovenského rozhlasu (SOSR) vznikol v roku 1929 ako prvý profesionálny symfonický orchester na Slovensku. Oficiálnym šéfom nového rozhlasového orchestra sa vtedy stal český dirigent František Dyk. Začiatky činnosti orchestra sú spojené s mimoriadnou aktivitou Alexandra Moyzesa, ktorý sa zaslúžil o jeho postupné skvalitňovanie a rozširovanie.

Úctyhodná história

Za dirigentským pultom orchestra sa vystriedali Kornel Schimpl, František Babušek, Krešimir Baranovič, Ľudovít Rajter, Richard Týnský, Ladislav Slovák, Bystrík Režucha, Otakar Trhlík, Ondrej Lenárd, Róbert Stankovský, Oliver Dohnányi. V roku 2018 vystriedal Maria Košika na pozícii hlavného dirigenta Peter Valentovič. Druhým dirigentom je od januára 2015 Adrian Kokoš.

Od septembra 2019 je šéfdirigentom Ondrej Lenárd. Prvé slovenské profesionálne symfonické teleso má za sebou takmer deväťdesiat rokov úctyhodnej histórie. Za ten čas orchester realizoval nespočetné množstvo nahrávok pre Opus, Supraphon, Naxos, Marco Polo, Arte Nova a iné vydavateľstvá.

Pravdepodobne niet na svete orchestra s takým veľkým počtom vydaných audionosičov, ako je Symfonický orchester Slovenského rozhlasu. Okrem toho orchester pravidelne pracuje na nahrávaní hudby k známym slovenským filmom, v poslednom období to boli napríklad Rukojemník či Láska na vlásku.

Orchester pravidelne účinkuje na domácich festivaloch ako Bratislavské hudobné slávnosti, Nová slovenská hudba, Melos-Étos, Allegretto Žilina či Radio_Head Awards festival. Symfonický orchester Slovenského rozhlasu je vítaným hosťom aj na zahraničných pódiách. Hosťoval v Rakúsku, Nemecku, Maďarsku, Španielsku či Japonsku.

Unikátny orchester

Orchester sa špecializuje na repertoár klasicizmu, romantizmu, ale i 20. a 21. storočia. Na každom zo svojich koncertov v sezóne uvádzajú aj diela slovenských skladateľov a mnohé z nich sú premiérové.

„Orchester má za sebou bohatú históriu, aj z hľadiska reprezentácie slovenskej kultúry v zahraničí. Vystriedali sa pri ňom viaceré významné osobnosti, jedna z nich Ondrej Lenárd sa od 1. septembra k orchestru vracia do pozície šéfdirigenta. Aj Peter Valentovič počas uplynulej sezóny s telesom pracoval na veľmi vysokej úrovni. Prvé vystúpenie rozhlasového orchestra je datované na 1. júla 1929, v poludňajšom vysielaní vtedajšieho Rádiožurnálu. Orchester mal vo svojich počiatkoch 18 členov, takže ešte ťažko hovoriť v tom čase o symfonickom orchestri. Ale v každom prípade položil základy existencie najstaršieho slovenského symfonického telesa," povedal pre TASR Michal Dzurjanin, riaditeľ sekcie programových služieb Slovenského rozhlasu.

„Náš orchester je špecifický z tohto hľadiska, že jeho primárnou úlohou je vytvárať nahrávky pre potreby rozhlasového archívu. Dramaturgický plán máme zameraný predovšetkým na skladby slovenských autorov, v tom duchu sme stavali dramaturgický plán na ďalšiu sezónu, zo znamená, že na každom koncerte by malo zaznieť dielo slovenského autora," dodal Dzurjanin.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…