Jubilejnú 70. sezónu v Divadle Andreja Bagara obohatí množstvo sprievodných podujatí
TASR
TASR

Jubilejnú 70. sezónu v Divadle Andreja Bagara obohatí množstvo sprievodných podujatí

DAB počas sezóny 2019/2020 chystá sériu výstav, ktorých cieľom je prezentácia hercov, režisérov, dramaturgov a ďalších osobností, ktoré v divadle pôsobili.

Na snímke zľava šéf umeleckého súboru Juraj Ďuriš, dirigent Július Selčan, režisér Martin Kákoš, riaditeľ Jaroslav Dóczy, spisovatel Kamil Peteraj, projektová manažérka Slavka Civáňová a dramaturgička Magdaléna Žiaková počas tlačovej konferencie Divadla Andreja Bagara (DAB) v Nitre 3. septembra 2019 pred začiatkom novej sezóny 2019/2020, v ktorej uvedú tri premiéry. — Foto: TASR/Henrich Mišovič

Nitra 8. septembra (TASR) – Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre pripravuje na svoju jubilejnú 70. sezónu viacero sprievodných podujatí. Mnohé z nich sa budú týkať práve 70-ročnej histórie divadla.

DAB počas sezóny 2019/2020 chystá sériu výstav, ktorých cieľom je prezentácia hercov, režisérov, dramaturgov a ďalších osobností, ktoré v divadle pôsobili. "V internom angažmáne sme mali od roku 1949 vyše 240 umelcov a práve ich si chceme pripomenúť a sprítomniť v našich priestoroch," uviedla projektová manažérka DAB Slavka Civáňová.

Jedným z dôležitých projektov bude aj výstava s názvom nežná.nr, ktorá bude sprístupnená v predvečer 30. výročia Nežnej revolúcie, 16. novembra, v rámci Noci divadiel. "Táto výstava zdokumentuje aktivity našich divadelníkov v roku 1989, ktorí boli práve v tom čase na zájazde v Moskve. Po návrate sa stali dôležitou hybnou silou novembrových udalostí v Nitre a nitrianskom regióne," uviedla Civáňová.

Históriu divadla pripomenie aj veľká publikácia, ktorú DAB pripravuje už dlhší čas. Kniha s názvom Divadlo Andreja Bagara v Nitre 70 má ísť už na budúci týždeň do tlače. "Na knihe, ktorá bude mapovať históriu divadla, pracuje sedem autorov a ďalších asi 15 ľudí. Pôjde o veľkú vizuálnu publikáciu s vyše 500 fotografiami, ktorá bude čitateľov sprevádzať históriou, osobnosťami, ale aj rôznymi udalosťami, ktoré boli pre divadlo dôležité," vysvetlila Civáňová.

Ako pripomenula, DAB bude aj v jubilejnej sezóne ponúkať svojim divákom i školám rôzne vzdelávacie a kultúrne podujatia. Pôjde o rôzne výstavy, prednášky, workshopy a diskusie s hercami a divadelnými tvorcami s názvom Divadlo PLUS.

Súčasťou sprievodných podujatí budú aj dramaturgické úvody k vybraným predstaveniam, tvorivé dielne, prehliadky zákulisia divadla, či odborná prax pre študentov umenovedných odborov vysokých škôl. "Chceme vyjsť aj pred divadlo a v tomto období sa už pracuje na dizajnovom sedení s názvom Divadelná zóna. Tento projekt získal podporu z mesta Nitra a z Nitrianskej komunitnej nadácie. Ide o systém rôznych sedení vo verejnom priestranstve pred budovou DAB. Je to súčasť našej snahy skrášliť priestor pred divadlom," dodala Civáňová.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukové záznamy.

Už ste čítali?

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…