Jubilejnú 70. sezónu v Divadle Andreja Bagara obohatí množstvo sprievodných podujatí
TASR
TASR

Jubilejnú 70. sezónu v Divadle Andreja Bagara obohatí množstvo sprievodných podujatí

DAB počas sezóny 2019/2020 chystá sériu výstav, ktorých cieľom je prezentácia hercov, režisérov, dramaturgov a ďalších osobností, ktoré v divadle pôsobili.

Na snímke zľava šéf umeleckého súboru Juraj Ďuriš, dirigent Július Selčan, režisér Martin Kákoš, riaditeľ Jaroslav Dóczy, spisovatel Kamil Peteraj, projektová manažérka Slavka Civáňová a dramaturgička Magdaléna Žiaková počas tlačovej konferencie Divadla Andreja Bagara (DAB) v Nitre 3. septembra 2019 pred začiatkom novej sezóny 2019/2020, v ktorej uvedú tri premiéry. — Foto: TASR/Henrich Mišovič

Nitra 8. septembra (TASR) – Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre pripravuje na svoju jubilejnú 70. sezónu viacero sprievodných podujatí. Mnohé z nich sa budú týkať práve 70-ročnej histórie divadla.

DAB počas sezóny 2019/2020 chystá sériu výstav, ktorých cieľom je prezentácia hercov, režisérov, dramaturgov a ďalších osobností, ktoré v divadle pôsobili. "V internom angažmáne sme mali od roku 1949 vyše 240 umelcov a práve ich si chceme pripomenúť a sprítomniť v našich priestoroch," uviedla projektová manažérka DAB Slavka Civáňová.

Jedným z dôležitých projektov bude aj výstava s názvom nežná.nr, ktorá bude sprístupnená v predvečer 30. výročia Nežnej revolúcie, 16. novembra, v rámci Noci divadiel. "Táto výstava zdokumentuje aktivity našich divadelníkov v roku 1989, ktorí boli práve v tom čase na zájazde v Moskve. Po návrate sa stali dôležitou hybnou silou novembrových udalostí v Nitre a nitrianskom regióne," uviedla Civáňová.

Históriu divadla pripomenie aj veľká publikácia, ktorú DAB pripravuje už dlhší čas. Kniha s názvom Divadlo Andreja Bagara v Nitre 70 má ísť už na budúci týždeň do tlače. "Na knihe, ktorá bude mapovať históriu divadla, pracuje sedem autorov a ďalších asi 15 ľudí. Pôjde o veľkú vizuálnu publikáciu s vyše 500 fotografiami, ktorá bude čitateľov sprevádzať históriou, osobnosťami, ale aj rôznymi udalosťami, ktoré boli pre divadlo dôležité," vysvetlila Civáňová.

Ako pripomenula, DAB bude aj v jubilejnej sezóne ponúkať svojim divákom i školám rôzne vzdelávacie a kultúrne podujatia. Pôjde o rôzne výstavy, prednášky, workshopy a diskusie s hercami a divadelnými tvorcami s názvom Divadlo PLUS.

Súčasťou sprievodných podujatí budú aj dramaturgické úvody k vybraným predstaveniam, tvorivé dielne, prehliadky zákulisia divadla, či odborná prax pre študentov umenovedných odborov vysokých škôl. "Chceme vyjsť aj pred divadlo a v tomto období sa už pracuje na dizajnovom sedení s názvom Divadelná zóna. Tento projekt získal podporu z mesta Nitra a z Nitrianskej komunitnej nadácie. Ide o systém rôznych sedení vo verejnom priestranstve pred budovou DAB. Je to súčasť našej snahy skrášliť priestor pred divadlom," dodala Civáňová.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukové záznamy.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…