Bratislava: Petržalka plánuje vybudovať denný stacionár pre seniorov
TASR
TASR

Bratislava: Petržalka plánuje vybudovať denný stacionár pre seniorov

Náklady na nový denný stacionár pre 24 klientov, ktorý má vzniknúť prístavbou a nadstavbou existujúcej budovy bývalej materskej školy, v tesnej blízkosti Zariadenia opatrovateľskej služby, sa odhadujú na 693.000 eur.

Ilustračná snímka — Foto: TASR/Michaela Zdražilová

Bratislava 7. septembra (TASR) – Na Vavilovovej ulici v bratislavskej Petržalke by mal vyrásť denný stacionár pre seniorov. Také sú plány mestskej časti, ktorá sa v tejto súvislosti ešte vlani v apríli zapojila do výzvy Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR a podala žiadosť o nenávratný finančný príspevok. V súčasnosti ju kontroluje ministerstvo ako riadiaci orgán.

"Podaná žiadosť o nenávratný finančný príspevok na projekt sa momentálne nachádza v štádiu administratívnej kontroly, po doplnení, na riadiacom orgáne. Mestská časť dala vypracovať projektovú dokumentáciu pre daný projekt, ktorá bola povinnou prílohou žiadosti a má vydané platné stavebné povolenie," uviedla pre TASR Mária Halašková z oddelenia komunikácie s verejnosťou petržalského miestneho úradu.

Náklady na nový denný stacionár pre 24 klientov, ktorý má vzniknúť prístavbou a nadstavbou existujúcej budovy bývalej materskej školy, v tesnej blízkosti Zariadenia opatrovateľskej služby, sa odhadujú na 693.000 eur. Výška grantu, teda suma, ktorú mestská časť na projekt z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) dostane, zatiaľ známa nie je, keďže žiadosť sa momentálne administratívne kontroluje. "Následne by mala byť ešte predmetom odborného hodnotenia na ministerstve," poznamenala Halašková.

Známy ešte nie je ani konkrétny termín začiatku realizácie projektu. Pôvodne sa spomínal predbežne tohtoročný október, presný termín však bude závisieť od dĺžky odborného hodnotenia na predmetnom ministerstve. Práce sú predbežne naplánované na 30 mesiacov, ukončenie stavebných prác sa odhaduje na marec 2021.

Vybudovane denného stacionára na Vavilovovej ulici je dlhodobo plánovanou aktivitou mestskej časti. Už pred štyrmi rokmi začala samospráva v rámci rozširovania kapacít uvažovať o tomto priestore, alternatívu videla aj v budovách na Hrobákovej ulici - patriacich hlavnému mestu a okresnému úradu. Táto aktivita jej však nevyšla, lebo okresný úrad aj magistrát odpovedali, že s nimi majú iné plány.

Vybudovanie denného stacionára však nie je jediným plánovaným zámerom mestskej časti v rámci sociálnych služieb. Na ich rozšírenie a výstavbu plnohodnotného zariadenia sociálnych služieb poukazuje aj Program hospodárskeho a sociálneho rozvoja (PHSR) či komunitný plán sociálnych služieb. Vlani samospráva uviedla, že ako najvhodnejšia alternatíva sa javí vybudovanie zariadenia na zelenej lúke, miestny úrad mal preto vytypovať možné pozemky. Či už v tejto veci nastal od vlaňajška posun, či našla vhodné pozemky, pričom do úvahy prichádzajú mestské i súkromné, lebo samotná mestská časť veľa vhodných pozemkov nemá, prípadne či rokovala s potenciálnymi súkromnými investormi, mestská časť zatiaľ neodpovedala.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…