Okrem vstupu zvierat do reštaurácií chceme aj ďalšie zmeny, tvrdí ombudsmanka zvierat
TASR
TASR

Okrem vstupu zvierat do reštaurácií chceme aj ďalšie zmeny, tvrdí ombudsmanka zvierat

Zvieracia ombudsmanka, útulky a organizácie ochrany zvierat vítajú, že vláda schválila zákon, ktorý má zrušiť plošný zákaz vstupu zvierat do reštauračných zariadení a umožniť im, aby si určili, či vstup so zvieraťom povolia.

Ilustračné foto — Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 5. septembra (TASR) – Považujú to však len za prvý krok a počas jesene budú analyzovať legislatívu a pripravovať návrhy zaoberajúce sa témami vstupu zvierat do zdravotníckych zariadení či sociálnych zariadení pre seniorov a ľudí so špeciálnymi problémami, na detské ihriská a iné verejné priestranstvá.

„Keď starého človeka s chatrným zdravím zoberiete zo známeho prostredia do sociálneho zariadenia, vezmete im aj ich zvieracieho spoločníka a prípadne ho dáte utratiť, tento človek to psychicky nezvládne a do pár mesiacov môže zomrieť," povedala vo štvrtok na tlačovej konferencii zvieracia ombudsmanka Zuzana Stanová.

Vo väčšine sociálnych a zdravotníckych zariadení je podľa nej zaužívané vedomie, že zvieratá nevpúšťajú dnu z hygienických dôvodov. „Tento argument však neobstojí, pretože väčšina ochorení zvierat je neprenosná na človeka," tvrdí Stanová. Informovanosť o tom je však zlá.

Spolupráca s rôznymi združeniami

Pri podávaní návrhov chce Stanová spolupracovať so záujmovými združeniami, Združením primátorov krajských miest K8, Úniou miest aj Združením miest a obcí Slovenska, ktoré zriaďujú dané zariadenia. K téme by sa podľa nej mali vyjadriť aj lekári, fyzioterapeuti a ďalší odborníci, ktorí sa starajú o starých a chorých ľudí a vedia o pozitívnom vplyve zvierat na ich zdravotný stav.

Zuzana Stanová
Zuzana Stanová Foto: TASR/Pavol Zachar

„Zákazom vstupu zvierat na rôzne miesta démonizujeme a vytvárame strašiakov, ktorí neexistujú," myslí si Stanová. Pre rodiny, ktoré majú domáce zviera, podľa nej môže byť veľmi problematické tráviť s ním voľný čas.

„Nemôžete ísť na ihrisko, do rôznych inštitúcií, ako sú múzeá a galérie ani do lesa, pretože vášmu psovi hrozí, že keď prejde nejakú hranicu, zastrelí ho poľovník," vymenúva Stanová. Na jar iniciatíva Zvierací ombudsman podala aj hromadnú pripomienku k novele návštevného poriadku Tatranského národného parku (TANAP), ktorá zakazovala pohyb psov v TANAP-e.

Psy v pražskej ZOO zvieratá v klietkach nevyrušujú

Namiesto toho navrhla zvýšenie pokút za pohyb so zvieraťom, ktoré nie je uviazané na vôdzke. Pripomienku podpismi podporilo takmer 7000 ľudí. Vstup so spoločenským zvieraťom podľa Stanovej povolili napríklad v zoologickej záhrade v Prahe a neukázalo sa, že by psy nejakým spôsobom vyrušovali zvieratá v klietkach. Zvieracia ombudsmanka pripomína, že otvorenú odbornú diskusiu treba viesť aj v otázke vstupu zvierať do nemocníc, ktorý je podľa nej napríklad v Spojených štátoch amerických úplne bežný.

Koniec zákazu vstupu zvierat do reštaurácií ešte musia schváliť poslanci v Národnej rade SR. Podľa prieskumu Úradu verejného zdravotníctva s ním zatiaľ súhlasí 20 až 30 percent prevádzkovateľov stravovacích zariadení. „Treba zdôrazniť, že je to naozaj voliteľná záležitosť a nikomu neprikazuje, aby zviera do prevádzky púšťal," hovorí Stanová na margo nízkej podpory zákona.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…