Finančný výbor odobril zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane
TASR
TASR

Finančný výbor odobril zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane

Novelu predložili poslanci Mosta-Híd Irén Sárközy, Tibor Bastrnák a Béla Bugár.

Ilustračné foto — Foto: pixabay.com/martaposemuckel

Bratislava 5. septembra (TASR) - Nezdaniteľná časť základu dane by sa mala od budúceho roka zvýšiť z 19,2-násobku na 21-násobok sumy platného životného minima. Návrh novely zákona o dani z príjmov vo štvrtok schválil parlamentný finančný výbor, a to aj napriek protestom samospráv proti tomuto opatreniu.

Novelu predložili poslanci Mosta-Híd Irén Sárközy, Tibor Bastrnák a Béla Bugár. K novele budú predložené ešte dva pozmeňujúce návrhy v parlamentnom ústavnoprávnom výbore, ktoré majú odstrániť pripomienky v oblasti legislatívy a pripomienky rozpočtovej rady.

Opatrenie je súčasťou sociálneho balíčka

Navrhované opatrenie je súčasťou koaličného sociálneho balíčka. Poslanci Mosta-Híd však upustili od svojho pôvodne predstaveného zámeru, aby sa nezdaniteľná časť základu dane zvyšovala postupne až na 22,7-násobok od roku 2021. V súčasnom návrhu hovoria o zvýšení len od budúceho roka.

Opatrenie kritizovali samosprávy, podľa ktorých im zníži príjmy a spôsobí problémy. „Boli sme ústretoví aj k samosprávam. Všetky vyzbierané dane idú vyšším územným celkom (VÚC) a samosprávam. Finančne to znamená, že samosprávy budú mať aj v budúcom roku nárast príjmov," uviedla na výbore Sárközy. Tiež avizovala, že na ústavnoprávnom výbore predloží ešte dva pozmeňujúce návrhy.

„Rozpočtová rada kritizovala, že dochádza k nespravodlivosti, čo sa týka tzv. vyklesávania. To je upravené v pozmeňujúcom návrhu, ktoré podávam v ústavnoprávnom výbore. Odstránili sme obidva nedostatky," dodala Sárközy.

Čo je cieľom novely?

Cieľom novely je podľa poslancov Mosta-Híd zvýšiť životnú úroveň pracujúcich, práve na to má poslúžiť zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane. „Európska komisia (EK) vo svojej aktuálnej správe o Slovensku konštatuje, že Slovensko sa príliš spolieha vo svojom rozpočte na daňové zaťaženie práce. Kým priemerné daňové a odvodové príjmy z práce v roku 2016 boli v Únii na úrovni 49,7 % z celkovej výšky zdaňovania, tak na Slovensku to bolo až 53,9 %," upozornili poslanci s tým, že EK osobitne upozornila na vysoké daňovo-odvodové zaťaženie pri zamestnancoch zarábajúcich menej ako priemernú mzdu v porovnaní s inými krajinami Európskej únie.

„Daňové zaťaženie zamestnancov v posledných rokoch sa dokonca zvyšuje, čo súvisí s tým, že nezdaniteľné časti základu dane rastú pomalšie, ako rastú mzdy," tvrdia poslanci. Výsledkom podľa nich je to, že daň z príjmu tvorí postupne vyššiu časť zo mzdy zamestnanca.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…