Prepísala históriu. Stala sa najmladšou osobou, ktorá vystúpila na sedemtisícovku
Má iba desať rokov a už sa jej podarilo čosi neuveriteľné.

ISLAMABÁD 13. augusta - Selena Khawaja vystúpila na vrchol 7027 metrov vysokej hory Spantik koncom júla. Stala sa tak najmladšou osobou, ktorej sa podarilo zdolať horu, ktorá má viac ako sedem tisíc metrov, uvádza portál The Telegraph.
Lezenie si zamilovala
Pred vyše dvomi rokmi sa vybrala s otcom Yousafom na neďalekú horu Miranjani. Selena si lezenie zamilovala. „Výhľady milujem viac než čokoľvek iné,“ povedala pre The Telegraph.
Okrem toho, že jej otec pracuje ako fitnes tréner, je aj odborníkom na výživu. Dcérine výkony ho tešia. „Lezenie jej ide. Niekedy je rýchlejšia ona, inokedy zas ja. Na niektorých miestach ma poprosí, aby som spomalil, ja jej však poviem, že o rok mi bude hovoriť, aby som zrýchlil,“ uviedol.
#SummitAlert#Pakistan 's 10 years old Selena Khawaja became the #youngest person ever to stand on top of #Spantik peak (7,027m) this morning. This record also holds special value as this makes her the youngest #climber ever to #summit a #7000er anywhere in the world#karakoram pic.twitter.com/t0sMTbzTcl
— The Karakoram Club (@KarakoramClub) July 17, 2019
Kráľovná hôr
Novým cieľom Seleny je vystúpiť na najvyšší vrch Zeme. Mount Everest zdolal v roku 2010 trinásťročný Jordan Romero z Kalifornie, pričom do dnešného dňa je najmladším horolezcom, ktorému sa to podarilo. Selena má tak ešte viac ako dva roky na to, aby rekord pokorila.
Ak sa jej spolu s otcom podarí získať financie, pokúsi sa zdolať Mount Everest už na budúci rok. Jej júlový výstup overila aj pakistanská horolezecká asociácia, ktorá sa s ňou kvôli tomu ešte stretne. Pakistanské média ju však už istý čas označujú ako princeznú hôr.
The Mountain Princess, Selena Khawaja has made Pakistan Proud by scaling Spantik Peak.#PrideofPakistan pic.twitter.com/IjIfciCpgG
— Govt of Pakistan (@pid_gov) July 20, 2019