Divadelnú Nitru otvorí Národné divadlo Praha operou Sternenhoch
TASR
TASR

Divadelnú Nitru otvorí Národné divadlo Praha operou Sternenhoch

Popri inscenáciách hlavného programu bude jeho súčasťou aj bohatý sprievodný program.

Na snímke riaditeľka medzinárodného festivalu Divadelná Nitra Darina Kárová — Foto: TASR/Dano Veselský

Nitra 7. augusta (TASR) – Národné divadlo Praha otvorí inscenáciou Sternenhoch 28. ročník Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra. Festival sa uskutoční od 27. septembra do 2. októbra v priestoroch Divadla Andreja Bagara, Starého divadla Karola Spišáka, Synagógy, Nitrianskej galérie, Krajského osvetového strediska, Krajskej knižnice Karola Kmeťka v Nitre, ale aj v Kultúrnom dome Párovské Háje a v ďalších kultúrnych inštitúciách, vo Festivalovom stane či inde na Svätoplukovom námestí.

Popri inscenáciách hlavného programu bude jeho súčasťou aj bohatý sprievodný program, v ktorom sa odrazí téma festivalu Podoby slobody / Faces of Freedom. Predlohou hudobno-dramatického diela Sternenhoch, ovenčeného cenami českej kritiky, je romaneto Utrpenie kniežaťa Sternenhocha českého filozofa a spisovateľa Ladislava Klímu, súpútnika Franza Kafku.

Autor libreta a hudby Ivan Acher a režisér Michal Dočekal prilákali na operu aj tých, ktorých tento žáner doteraz nezaujímal. Acher priniesol do opery niečo nové, nevídané, aj to, že speváci v jeho poňatí predvádzajú náročné party v esperante v krkolomných polohách zavesení na lane a orchester má ďaleko od toho klasického. Opera Národného divadla Praha bude na Divadelnej Nitre účinkovať po prvý raz.

Slovenské národné divadlo (SND) sa predstaví na Divadelnej Nitre novou inscenáciou Bakchantky. „Hra starogréckeho spisovateľa Euripida ponad tisícročia prináša krutú, krvavú a zároveň očistnú tragédiu súčasného človeka uväzneného v morálnych extrémoch,“ uviedla kurátorka slovenského programu festivalu Júlia Rázusová. V inscenácii režírovanej Rastislavom Ballekom exceluje mladá generácia hercov SND, ako sú Milan Ondrík, Dominika Kavaschová a Daniel Fischer.

Ďalšou slovenskou inscenáciou v hlavnom programe Divadelnej Nitry, ktorá siahla po starom texte, je Biblia Divadla Aréna. Prináša čítanie približne 50 strán z knihy kníh, pri ktorom sa divák môže konfrontovať s dilemou, či je Biblia pre neho len historickým dokumentom bez presahu do súčasnosti alebo stále aktívnym návodom na morálny život.

„Hudobno-výtvarná performancia v podaní herca Juraja Kukuru kladie nadčasové otázky o morálke, svedomí, viere a sile duchovna v súčasnej, z hľadiska cností, ťažko skúšanej dobe,“ skonštatovala Rázusová. Živé scénické čítanie sprevádzajú skladby Johanna Sebastiana Bacha, Josepha Haydna, Georga Friedricha Händla, Wolfganga Amadea Mozarta, Ivana Achera a ďalších skladateľov v podaní Slovenského komorného orchestra. Režisérom inscenácie je, rovnako ako pri Bakchantkách, Rastislav Ballek.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…