L.Sólymos verí, že v roku 2020 bude SR blízko cieľa recyklovať 50 percent odpadu
TASR
TASR

L.Sólymos verí, že v roku 2020 bude SR blízko cieľa recyklovať 50 percent odpadu

Sólymos poukazuje na štatistiku, podľa ktorej sa od roku 2015 do 2018 miera recyklácie zvýšila o 150 percent

V Kokšov Bakši pri Košiciach v spaľovni odpadov spoločnosti Kosit a.s.otvorili 18. októbra 2007 Centrum enviromentálnej výchovy. Cieľom centra pre enviromentálnu výchovu je snaha úzko nadviazať na fungujúci systém separovaného zberu v meste Košice ako aj okolitých obciach. Na snímke spaľovňa odpadov . — Foto: TASR - František Iván

Bratislava 6. augusta (TASR) - Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) verí, že v roku 2020 bude Slovensko "veľmi blízko" k európskemu cieľu 50-percentnej recyklácie odpadu. Povedal to v rozhovore pre TASR s tým, že to bude závisieť napríklad od podpory budovania recyklačných kapacít alebo úpravy započítavania bioodpadu do triedeného zberu.

Sólymos poukazuje na štatistiku, podľa ktorej sa od roku 2015 do 2018 miera recyklácie zvýšila o 150 percent. „A to sú len čísla z roku 2018. Odvtedy sme napríklad novelou zákona zaviedli ciele zberu pre organizácie zodpovednosti výrobcov alebo naviazali cenu skládkovania na percento vytriedenia,“ dodáva.

Okrem krokov na zvyšovanie vytriedenia odpadu je podľa neho dôležité aj budovanie recyklačných kapacít. „Recyklačný priemysel už teraz podporujeme nemalými peniazmi z európskych zdrojov,“ pripomenul s tým, že v súčasnosti sa rozhoduje o ďalšom programovom období a o tom, koľko peňazí z EÚ bude môcť ísť práve na tento účel.

Štatistiky by tiež podľa ministra mohlo zlepšiť započítavanie spracovania biologicky rozložiteľného odpadu v domácich kompostéroch. Očakáva, že s odporúčaním, ako na to, by mohla prísť Európska komisia. V súčasnosti sa odpad spracovaný v domácich kompostéroch nezapočítava do vytriedeného odpadu.

To podľa slov ministra predstavuje pre obce problém. Od miery vytriedenia odpadu totiž závisí poplatok, ktorý obce platia za skládkovanie. „Niektoré obce kupovali malé kompostéry pre jednotlivé domácnosti, iné vybudovali obecné kompostárne. Kým obec, ktorá má veľkú kompostáreň, si tento odpad môže započítať do percent vytriedeného odpadu, obec s domácimi kompostérmi nie,“ vysvetľuje Sólymos.

Ešte pred rokom Európska komisia Slovensko a ďalších 13 krajín upozorňovala na to, že pravdepodobne nesplnia záväzok v roku 2020 recyklovať polovicu odpadu. Európska únia tiež odvtedy prijala ešte ambicióznejšie ciele. Do roku 2025 majú krajiny recyklovať 55 percent komunálneho odpadu, o päť rokov 60 percent a v roku 2035 65 percent. Pre Slovensko sú ciele o niečo miernejšie, získalo päťročný odklad.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…