Nový prestupný terminál vo Svätom Jure pomôže cestujúcim
TASR
TASR

Nový prestupný terminál vo Svätom Jure pomôže cestujúcim

Súčasťou terminálu je záchytné parkovisko, autobusové zastávky a prístrešok pre bicykle. Areál je osvetlený a je pod dohľadom bezpečnostných kamier.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR - Martin Baumann

Bratislava 30. júla (TASR) – Moderný prestupný dopravný terminál vo Svätom Jure pomôže obyvateľom, ktorí pricestujú autom, autobusom alebo na bicykli. Približne za 15 minút sa dopravia železnicou do Bratislavy. Výstavba terminálu bola financovaná z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP).

Povedala v utorok ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná (SNS) po jeho oficiálnom sprístupnení terminálu verejnosti za účasti predstaviteľov Bratislavského samosprávneho kraja (BSK), Železníc SR (ŽSR) a mestskej samosprávy. Súčasťou terminálu je záchytné parkovisko, autobusové zastávky a prístrešok pre bicykle. Areál je osvetlený a je pod dohľadom bezpečnostných kamier.

„Cieľom je, aby sme z IROP urobili projekty, ktoré slúžia ľuďom. Z príslušnej výzvy s objemom 33 miliónov eur sme minuli 31 miliónov eur v 21 projektoch," povedala ministerka. Ako informoval rezort pôdohospodárstva, celkové náklady na realizáciu uvedeného projektu boli 612.889 eur, z toho 582.244 eur je zo zdrojov Európskej únie a štátneho rozpočtu. Hlavným cieľom bolo skvalitnenie infraštruktúry verejnej osobnej dopravy integráciou dopravných systémov.

„Takéto dopravné terminály na území BSK sú v rôznej fáze rozpracovanosti na niekoľkých miestach. Samosprávny kraj vnímam ako pomocnú ruku pre samosprávy pri výstavbe podobných diel,“ povedal predseda krajskej samosprávy Juraj Droba s tým, že ďalšie pribudnú v okresnom meste Malacky a v obci Šenkvice. Ocenil napojenie terminálu na cyklotrasu Jurava a spoluprácu s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR a Ministerstvom dopravy SR. Primátor mesta Šimon Gabura doplnil, že terminál stojí na v minulosti zanedbanom mieste.

Podľa slov generálneho riaditeľa Železníc SR Juraja Tkáča je to prvý spoločný projekt s mestom, v ktorom prenajímajú pozemky pre projekt v rozlohe asi 5000 metrov štvorcových (m2) za 0,22 eur/m2 do roku 2025 s opciou na ďalších 6 rokov. Generálny riaditeľ vyslovil apel, aby aj ďalšie samosprávy využívali takéto možnosti, s tým, že ŽSR budú súčinné.

Riadiacim orgánom IROP je MPRV SR a sprostredkovateľským orgánom je BSK.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…