Medzinárodný hudobný festival Petra Dvorského bude na českých zámkoch
TASR
TASR

Medzinárodný hudobný festival Petra Dvorského bude na českých zámkoch

Festival má pestré hudobné podoby a okrem iných operných interpretov sa so symfonickým orchestrom predstaví popová speváčka Ewa Farna.

Ilustračná fotografia. — Foto: TASR

Bratislava 29. júla (TASR) – Na Medzinárodnom hudobnom festivale Petra Dvorského si zahrá slovenská skupina The Backwards s Moravskou filharmóniou Olomouc v programe Beatles Symphonic. V záhrade českého zámku Jaroměřice nad Rokytnou tak dvojnásobný víťaz svetového Beatlefestu 10. augusta bigbítovú klasiku začlení do festivalového programu.

Okrem uvedeného zámku sa 21. ročník festivalu uskutoční od 3. do 17. augusta i na zámkoch Valeč a Dukovany, tiež v Bazilike Třebíč a pivovare v Dalešiciach. Podujatie je súčasťou projektu Hudobný odkaz Vysočiny a koná sa s prispením Štátneho fondu kultúry ČR.

Na otváracom galakoncerte sa predstavia dve sopranistky, Emilia Diakopoulou (Grécko) a Sara Cortolezzis (Taliansko), ktoré prijali pozvanie umeleckého riaditeľa festivalu Petra Dvorského. V sprievode Moravskej filharmónie Olomouc s dirigentom Petrom Vronským zaspievajú talianske a francúzske melódie i od skladateľa Franza Lehára.

Festival má pestré hudobné podoby a okrem iných operných interpretov sa so symfonickým orchestrom predstaví popová speváčka Ewa Farna. Francúzske šansóny zaspieva herečka Chantal Poullain s džezovým triom Štěpána Markoviča. V programe Piesne trochu inak vlastnú tvorbu zaspieva pesničkár Karel Plíhal s podporou gitaristu Petra Fialu. Tradičný folklór južných a západných Čiech predstaví Mladá dudácka muzika Strakonice.

Podľa Lenky Šimečkovej z organizátorskej agentúry Arskoncert sa na festivale prvýkrát objaví balet. Bude to na záverečnom koncerte s názvom Veľký romantik. Ten je pod patronátom Nadácie Jeleny Obrazcovovej, ktorá odporučila dvoch talentovaných ruských umelcov: sopranistku Olgu Tolkmit a barytonistu Alexeja Isajeva. Zaspievajú výber z opier Piotra Iľjiča Čajkovského Eugen Onegin a Piková dáma. V druhej časti koncertu baletný súbor Národného divadla Brno vedený Slovákom Máriom Radačovským zatancuje časti z baletov Luskáčik, Spiaca krásavica a Labutie jazero.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…