Trump oznámil, že šéf tajných služeb Coats končí k 15. augustu
TASR
TASR

Trump oznámil, že šéf tajných služeb Coats končí k 15. augustu

Úlohou riaditeľa DNI je koordinovať činnosť rôznych spravodajských služieb Spojených štátov. Coats bol ako piaty šéf DNI vo funkcii od 16. marca 2017.

Dan Coats, archívne foto. — Foto: TASR/AP

Washington 29. júla (TASR) - Šéf amerických tajných služieb (DNI) Dan Coats končí 15. augusta vo funkcii a nahradí ho republikánsky kongresman John Ratcliffe. Na Twitteri to v nedeľu oznámil prezident USA Donald Trump.

Šéf Bieleho domu sa Coatsovi poďakoval za jeho „skvelú službu krajine". Bezprostredne nebolo známe, či 76-ročný Coats odchádza z funkcie dobrovoľne, alebo ho Trump k rezignácii prinútil, napísala agentúra DPA.

Úlohou riaditeľa DNI je koordinovať činnosť rôznych spravodajských služieb Spojených štátov. Coats bol ako piaty šéf DNI vo funkcii od 16. marca 2017.

Trump a Coats sa viackrát dostali do názorového konfliktu. Coats v januári povedal, že Teherán dodržiava podmienky dohody o jadrovom programe, ktorú uzavrel v roku 2015 so skupinou šiestich veľmocí vrátane USA a že krajina podľa jeho názoru v súčasnosti nevyvíja jadrovú zbraň. Trump na to reagoval slovami, že americké tajné služby sú v otázke Iránu „naivné" a „mýlia sa".

Tajné služby tiež opakovane varovali pred možnými kybernetickými útokmi z Ruska. Vyjadrili presvedčenie, že Moskva zasiahla do kampane pred prezidentskými voľbami v USA v roku 2016, aby pomohla Trumpovi a uškodila jeho demokratickej vyzývateľke Hillary Clintonovej. Od Ruska sa podľa nich dá očakávať to isté aj pred voľbami v roku 2020. Prezident zásahy Ruska opakovanie odmietol.

Päťdesiattriročný Ratcliffe je považovaný za názorovo blízkeho Trumpovi. Minulý týždeň zaujal agresívnymi otázkami položenými v justičnom výbore Snemovne reprezentantov osobitnému vyšetrovateľovi Robertovi Muellerovi, ktorý sa zaoberal údajnými zásahmi Ruska do amerických prezidentských volieb.

Ratcliffe zastupuje od roku 2015 v Snemovni reprezentantov štát Texas. Spravodajská stránka FiveThirtyEight spočítala, že doteraz v 91 percentách prípadov hlasoval v Kongrese v súlade s názormi prezidenta.

Post riaditeľa tajných služieb bol zriadený v roku 2005 po tom, ako vyšetrovacia komisia v súvislosti s teroristickými útokmi z 11. septembra 2001 došla k záveru, že Ústredná spravodajská služba (CIA) nedostatočne spolupracovali s federálnou políciou FBI.

Ratcliffa teraz čaká schvaľovací proces v Senáte, v ktorom majú republikáni väčšinu. Do jeho ukončenia musí Trump vymenovať dočasného šéfa DNI.

Už ste čítali?

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…