Pridanou hodnotou drevených domov je ekologická výstavba a likvidácia
TASR
TASR

Pridanou hodnotou drevených domov je ekologická výstavba a likvidácia

Využitím suchej výstavby a dokončením odborníkmi nevznikajú neskoršie problémy známe z najmä svojpomocne postavených domov.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR/Ján Lašák

Bratislava 21. júla (TASR) - Pridanou hodnotou drevených domov je aj ekologický spôsob výstavby a likvidácie, v súlade s udržateľným rozvojom. Ich výstavba je náročnejšia na projektový proces a najmä na realizáciu. Musia byť totiž dodržané zásady, ktoré majú vplyv na stavebno-fyzikálne procesy v konštrukcii, aby slúžila účelu dlhé roky bez problémov. Približne 10 % všetkých dokončených domov je postavených montovanou technológiou s použitím dreva. TASR o tom informoval Inštitút pre pasívne domy s platformou Staviame z dreva.

Na pohľad jednoduchá montovaná stavba si vyžaduje správny návrh a precíznu realizáciu, preto je treba vybrať skúsené realizačné firmy s nevyhnutným personálnym a technickým zázemím. „V období moderných alternatívnych zdrojov tepla, chladu a regulačných systémov, je hlavnou výhodou montovaných stavieb z dreva ultranízka energetická náročnosť s relatívne nízkou akumulačnou schopnosťou,“ konštatovali. To, že sú montované stavby z dreva vhodné najmä na rekreačné bývanie, je podľa nich jeden z mýtov. Vytvárajú ich ľudia neznalí témy, ktorí s modernou montovanou stavbou neprišli do kontaktu.

V súvislosti s výstavbou odborníci uviedli, že použitím kvalitných a certifikovaných materiálov sa zvyšujú kvalita stavby a aj ich životnosť. „A tu narážame na problém slovenských spracovateľov dreva. Kontinuita rozvoja tohto hospodárskeho segmentu bola v minulom storočí u nás prerušená, drevársky priemysel a jeho produkty na Slovensku nie sú na požadovanej kvalitatívnej, objemovej a cenovej úrovni, a tak sa väčšina materiálov dováža z blízkeho zahraničia. Často sú tieto výrobky vyrobené zo slovenského dreva,“ upozornili. Slovenskí dodávatelia reziva majú podľa inštitútu a platformy problém s nedostatkom kvalitnej guľatiny a nie sú schopní dodávať väčšie objemy v požadovaných pevnostných triedach.

V údržbe domu postavenom inou technológiou a montovaného domu z dreva nie je zásadný rozdiel. „Moderné montované stavby z dreva si nechávajú postaviť ľudia, ktorí nechcú doma tráviť čas údržbou domu, ale venovať sa rodine a užívať si zdravé a ekologické bývanie,“ tvrdia experti. Využitím suchej výstavby a dokončením odborníkmi nevznikajú neskoršie problémy známe z najmä svojpomocne postavených domov. Patria medzi ne tepelné mosty, plesne v kútoch a okenných osteniach, nevetrané a vlhké priestory pre vodu v omietkach a sťahovanie sa do nevyzretého, vlhkého domu. Ďalšou komplikáciou je nezdravé vnútorné prostredie ako dôsledok nesprávne použitých stavebných materiálov, pri ktorých často rozhodovala najnižšia cena a nie vyhovujúce vlastnosti, uzatvárajú odborníci.

Už ste čítali?

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…