SOI má zatiaľ tri podnety na kontrolu podľa zákona o zájazdoch
TASR
TASR

SOI má zatiaľ tri podnety na kontrolu podľa zákona o zájazdoch

SOI ako štátny orgán dozoru na vnútornom trhu preveruje dodržiavanie povinností cestovnými kanceláriami, ktoré sú stanovené v zákone.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR/Dušan Hein

Bratislava 20. júla (TASR) – Na Slovenskú obchodnú inšpekciu (SOI) boli počas prvého polroka doručené tri podnety na kontrolu podľa Zákona č.170/2018 o zájazdoch, spojených službách cestovného ruchu, niektorých podmienkach podnikania v cestovnom ruchu, ktorý platí od januára 2019. TASR o tom informovala SOI.

„Podnety sa týkali poskytnutia predzmluvných informácií o zájazde, nevrátenia finančných prostriedkov zaplatených za zájazd cestovnej kancelárii (CK) po jeho zrušení a zmien základných znakov služieb cestovného ruchu pred začatím zájazdu,“ spresnila hovorkyňa inšpekcie Danuša Krkošová.    

SOI ako štátny orgán dozoru na vnútornom trhu preveruje dodržiavanie povinností cestovnými kanceláriami, ktoré sú stanovené v zákone. „V prípade, ak CK nespolupracuje pri výkone kontroly, prípadne v určenej lehote nepredloží žiadané doklady alebo ich nedoplní, SOI vyvodí postih, lebo ide o marenia výkonu kontroly. CK však väčšinou nemaria výkon kontroly,“ konštatovala. Ak letecký dopravca nespolupracuje, postup je rovnaký ako u CK. Komunikácia s dopravcom, aj vzhľadom na to, že často ide o subjekt so sídlom mimo územia SR, je však veľmi časovo náročná, doplnila hovorkyňa inšpekcie.    

V súvislosti s turistickou sezónou uviedla, že je v súčasnosti celoslovenská proaktívna kontrola dodržiavania povinností vyplývajúcich cestovným kanceláriám zo zákona o zájazdoch, spojených službách cestovného ruchu, niektorých podmienkach podnikania v cestovnom ruchu. „Čo sa týka leteckej dopravy, výkon kontroly sa realizuje na základe podaní respektíve sťažností cestujúcich. Podania sa prešetrujú u leteckého dopravcu ako aj na príslušnom letisku odletu alebo na letisku príletu z tretej krajiny,“ povedala s tým, že SOI vykonáva kontroly na základe podnetov spotrebiteľov i cestujúcich. Tieto sa dejú celoročne, pretože celkový počet je viac ako 10.000 podnetov.

Už ste čítali?

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…