SOI má zatiaľ tri podnety na kontrolu podľa zákona o zájazdoch
TASR
TASR

SOI má zatiaľ tri podnety na kontrolu podľa zákona o zájazdoch

SOI ako štátny orgán dozoru na vnútornom trhu preveruje dodržiavanie povinností cestovnými kanceláriami, ktoré sú stanovené v zákone.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR/Dušan Hein

Bratislava 20. júla (TASR) – Na Slovenskú obchodnú inšpekciu (SOI) boli počas prvého polroka doručené tri podnety na kontrolu podľa Zákona č.170/2018 o zájazdoch, spojených službách cestovného ruchu, niektorých podmienkach podnikania v cestovnom ruchu, ktorý platí od januára 2019. TASR o tom informovala SOI.

„Podnety sa týkali poskytnutia predzmluvných informácií o zájazde, nevrátenia finančných prostriedkov zaplatených za zájazd cestovnej kancelárii (CK) po jeho zrušení a zmien základných znakov služieb cestovného ruchu pred začatím zájazdu,“ spresnila hovorkyňa inšpekcie Danuša Krkošová.    

SOI ako štátny orgán dozoru na vnútornom trhu preveruje dodržiavanie povinností cestovnými kanceláriami, ktoré sú stanovené v zákone. „V prípade, ak CK nespolupracuje pri výkone kontroly, prípadne v určenej lehote nepredloží žiadané doklady alebo ich nedoplní, SOI vyvodí postih, lebo ide o marenia výkonu kontroly. CK však väčšinou nemaria výkon kontroly,“ konštatovala. Ak letecký dopravca nespolupracuje, postup je rovnaký ako u CK. Komunikácia s dopravcom, aj vzhľadom na to, že často ide o subjekt so sídlom mimo územia SR, je však veľmi časovo náročná, doplnila hovorkyňa inšpekcie.    

V súvislosti s turistickou sezónou uviedla, že je v súčasnosti celoslovenská proaktívna kontrola dodržiavania povinností vyplývajúcich cestovným kanceláriám zo zákona o zájazdoch, spojených službách cestovného ruchu, niektorých podmienkach podnikania v cestovnom ruchu. „Čo sa týka leteckej dopravy, výkon kontroly sa realizuje na základe podaní respektíve sťažností cestujúcich. Podania sa prešetrujú u leteckého dopravcu ako aj na príslušnom letisku odletu alebo na letisku príletu z tretej krajiny,“ povedala s tým, že SOI vykonáva kontroly na základe podnetov spotrebiteľov i cestujúcich. Tieto sa dejú celoročne, pretože celkový počet je viac ako 10.000 podnetov.

Už ste čítali?

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…