Rádio Slovensko prinesie príbehy aktérov Nežnej revolúcie
TASR
TASR

Rádio Slovensko prinesie príbehy aktérov Nežnej revolúcie

Relácia bude mať symbolicky 30 častí. Poslucháči v nej budú mať možnosť spoznať aj menej známe príbehy aktérok a aktérov diania Nežnej revolúcie z rôznych kútov Slovenska.

Demonštrácia v Bratislave zo dňa 26.11.1989 - námestie SNP — Foto: TASR

Bratislava 20. júla (TASR) – Občianske združenie (OZ) Post Bellum SK pripravilo v spolupráci s Rozhlasom a televíziou Slovenska (RTVS) novú reláciu Náš november '89. Spolupráca vznikla pri príležitosti blížiaceho sa 30. výročia Nežnej revolúcie. Rádio Slovensko prinesie časti relácie každú sobotu a nedeľu o 12. 10 h. TASR o tom informovala Debora Pastirčáková z OZ Post Bellum SK.

Relácia bude mať symbolicky 30 častí. Poslucháči v nej budú mať podľa Pastirčákovej možnosť spoznať aj menej známe príbehy aktérok a aktérov diania Nežnej revolúcie z rôznych kútov Slovenska.

Doterajšie časti relácie spracovali príbehy Juraja Flamíka, Jána Bencúra, Rastislava Šenkirika a Petra Hunčíka. Ďalšie časti relácie prinesie Rádio Slovensko v sobotu a v nedeľu (21. 7.). "Budú patriť príbehom aktivistky VPN a šéfredaktorky novín Nitrianska verejnosť Lujzy Bakošovej a Pavla Cacaru, študenta aktívneho v Novembri '89 v Košiciach. Bol dokonca zvolený za predsedu študentského štrajkového výboru," vysvetlila Pastirčáková.

Autorsky a moderátorsky reláciu pripravila Sandra Polovková, riaditeľka Post Bellum SK a moderátori a redaktori RTVS Soňa Gyarfášová, Michal Herceg a Vladimír Seman. Dramaturgicky projekt zastrešila Soňa Koželová.

"Som rada, že sa príbehy, ktoré pravidelne a dlhodobo dokumentujeme, mohli tentoraz dostať aj do éteru Rádia Slovensko, obzvlášť pri tejto príležitosti. Pri práci na 15 častiach relácie, za ktoré som bola zodpovedná, som si znovu uvedomila, aký široký záber malo dianie okolo revolúcie a o koľkých dôležitých ľuďoch takmer nehovoríme," uviedla Polovková.

Nahrávky výpovedí pamätníkov revolúcie poskytlo združenie Post Bellum SK a sú súčasťou medzinárodného internetového archívu Príbehy 20. storočia. Združenie na Slovensku vyhľadáva a dokumentuje spomienky pamätníkov kľúčových momentov 20. storočia.

Už ste čítali?

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…