Slovenský mládežnícky orchester sa predstaví v Prahe a Berlíne
TASR
TASR

Slovenský mládežnícky orchester sa predstaví v Prahe a Berlíne

SMO je projektom Hudobného centra a prioritným projektom Ministerstva kultúry SR. Jeho cieľom je podpora prípravy mladej generácie hudobníkov na pôsobenie v profesionálnej praxi.

Ilustračná snímka — Foto: TASR/Dušan Hein

Bratislava 20. júla (TASR) – Slovenský mládežnícky orchester (SMO) sa pred odchodom na zahraničné festivaly predstaví v Bratislave. Vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu zahrá v pondelok 22. júla o 19. hodine pod taktovkou medzinárodne renomovaného austrálskeho dirigenta Benjamina Bayla. Uvedie repertoár z diel Dariusa Milhauda, Ondřeja Kukala, Ľubice Čekovskej a Ludwiga van Beethovena. Sólistami budú klavirista Miki Skuta a klarinetista Matej Veselka.

"V júli orchester čakajú dva zahraničné koncerty. V Prahe v rámci cyklu Musica Orbis v Kostole Sv. Šimona a Júdu (26. 7.) a v Berlíne na 20. ročníku medzinárodného festivalu mládežníckych orchestrov Young Euro Classic (28. 7.) vo Veľkej sále berlínskeho Konzerthausu," informuje Veronika Štubňová z Hudobného centra v Bratislave.

Podľa nej 55-členný SMO v treťom roku svojej existencie je zostavený prevažne zo študentov a čerstvých absolventov slovenských konzervatórií a vysokých hudobných škôl vo veku 17 až 27 rokov, doplnený o hostí - členov partnerských orchestrov združených v Európskej federácii národných mládežníckych orchestrov (EFNYO). Výmeny hudobníkov medzi orchestrami zastrešuje medzinárodný projekt MusXchange 2018 – 2020 podporený Európskou komisiou. V aktuálnej zostave sú prítomní mladí študenti z Turecka, Portugalska, Španielska a Ukrajiny.

SMO je projektom Hudobného centra a prioritným projektom Ministerstva kultúry SR. Jeho cieľom je podpora prípravy mladej generácie hudobníkov na pôsobenie v profesionálnej praxi i celkové pozdvihnutie úrovne slovenského mládežníckeho interpretačného umenia. Orchester ponúka príležitosť študentom a mladým umelcom nadobudnúť prostredníctvom štýlovo rôznorodej dramaturgie a pod vedením popredných hudobníkov ako lektorov jednotlivých nástrojových skupín cenné skúsenosti v oblasti orchestrálnej a komornej hry, práce s dirigentom aj sólovými hráčmi. Pedagógmi nástrojových skupín sú skúsení hudobníci pôsobiaci v rámci popredných slovenských umeleckých telies a inštitúcií.

Už ste čítali?

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…