Slovenský mládežnícky orchester sa predstaví v Prahe a Berlíne
TASR
TASR

Slovenský mládežnícky orchester sa predstaví v Prahe a Berlíne

SMO je projektom Hudobného centra a prioritným projektom Ministerstva kultúry SR. Jeho cieľom je podpora prípravy mladej generácie hudobníkov na pôsobenie v profesionálnej praxi.

Ilustračná snímka — Foto: TASR/Dušan Hein

Bratislava 20. júla (TASR) – Slovenský mládežnícky orchester (SMO) sa pred odchodom na zahraničné festivaly predstaví v Bratislave. Vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu zahrá v pondelok 22. júla o 19. hodine pod taktovkou medzinárodne renomovaného austrálskeho dirigenta Benjamina Bayla. Uvedie repertoár z diel Dariusa Milhauda, Ondřeja Kukala, Ľubice Čekovskej a Ludwiga van Beethovena. Sólistami budú klavirista Miki Skuta a klarinetista Matej Veselka.

"V júli orchester čakajú dva zahraničné koncerty. V Prahe v rámci cyklu Musica Orbis v Kostole Sv. Šimona a Júdu (26. 7.) a v Berlíne na 20. ročníku medzinárodného festivalu mládežníckych orchestrov Young Euro Classic (28. 7.) vo Veľkej sále berlínskeho Konzerthausu," informuje Veronika Štubňová z Hudobného centra v Bratislave.

Podľa nej 55-členný SMO v treťom roku svojej existencie je zostavený prevažne zo študentov a čerstvých absolventov slovenských konzervatórií a vysokých hudobných škôl vo veku 17 až 27 rokov, doplnený o hostí - členov partnerských orchestrov združených v Európskej federácii národných mládežníckych orchestrov (EFNYO). Výmeny hudobníkov medzi orchestrami zastrešuje medzinárodný projekt MusXchange 2018 – 2020 podporený Európskou komisiou. V aktuálnej zostave sú prítomní mladí študenti z Turecka, Portugalska, Španielska a Ukrajiny.

SMO je projektom Hudobného centra a prioritným projektom Ministerstva kultúry SR. Jeho cieľom je podpora prípravy mladej generácie hudobníkov na pôsobenie v profesionálnej praxi i celkové pozdvihnutie úrovne slovenského mládežníckeho interpretačného umenia. Orchester ponúka príležitosť študentom a mladým umelcom nadobudnúť prostredníctvom štýlovo rôznorodej dramaturgie a pod vedením popredných hudobníkov ako lektorov jednotlivých nástrojových skupín cenné skúsenosti v oblasti orchestrálnej a komornej hry, práce s dirigentom aj sólovými hráčmi. Pedagógmi nástrojových skupín sú skúsení hudobníci pôsobiaci v rámci popredných slovenských umeleckých telies a inštitúcií.

Už ste čítali?

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…