Fantastický nápad: Malá komôrka na rušnej ulici pomáha tým, ktorí to potrebujú
Pavol Hirka
Pavol Hirka

Fantastický nápad: Malá komôrka na rušnej ulici pomáha tým, ktorí to potrebujú

Projektom by sa mohli inšpirovať po celom svete.

Komôrka na Brunswick Street v Brisbane — Foto: Instagram/globalpositivenews

BRISBANE 19. júla - Ľudskosť priamo v akcii. Obyvatelia austrálskeho mesta Brisbane sa rozhodli, že trochu šťastia, ktorým disponujú, rozdajú tým, ktorí ho nemajú. Na rušnej ulici Brunswick Street vybudovali malú komôrku, ktorá je plná jedla, zubných kefiek a pást či hygienických potrieb pre ženy. Ako informuje portál ABC News, vziať si môže každý, kto to potrebuje.

„Darujte, čo môžete. Vezmite si, čo potrebujete," vysvetľuje ceduľka.  Za projektom stojí Jacquie Schougaard, ktorá pracuje ako jedna z manažérok neďalekého hotela. Ako tvrdí, inšpirovala ju jej mama. „Moja mama videla, že podobný projekt už funguje v Írsku, a zmienila sa mi o ňom," uviedla Jacquie pre ABC Radio.

Dúfa, že sa projekt rozšíri

Projekt bol spustený začiatkom júna a už počas prvého týždňa museli dobrovoľníci skrinku dvakrát doplniť. Jacquie sa pre rádio vyjadrila, že s ostatnými, ktorí ho pomáhali rozbiehať, boli príjemne šokovaní podporou, ktorú dostal a koľko ľudí už darovalo nejaké veci.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Jacquie Schougaard, a pantry organiser and venue manager of the Brunswick Hotel in New Farm, Australia, took the street library concept and turned it into a ‘street pantry’. + The pantry is situated on busy Brunswick Street and is visible to everybody. “Give what you can … take what you need,” reads the sign over the cupboard. The silver-shelved cupboard is filled with canned food, coffee, toothbrushes, toiletry products and many other necessities. + Jacquie got the idea from her mother, who had heard of a similar initiative in Ireland. The community response has been overwhelmingly supportive, and many have contributed. + "I'm hoping that by carrying on this idea, others will start their own in other parts of Australia," said Jacquie. ••• @globalpositivenews @globalpositivenews @globalpositivenews . . . #caring #heartwarming #positivepsychology #globalpositivenews #news #tanksgoodnews #Positivenews #positivenergy #positivity #onemillionactsofgood #kindness #kindnessmatters #randomactsofkindness #actsofkindness #helpingothers #helpingpeople #bekindalways #bekindtooneanother #inneed #pantry #caringforothers #giving #freefood #communitylove #generous #generosity

Príspevok, ktorý zdieľa Positive News (@globalpositivenews),

Jacquie vysvetľuje, že hoci je susedstvo považované za prosperujúce, počas cesty autom do práce vždy videla množstvo ľudí, ktorí podľa nej potrebujú pomoc. „Nemusí to byť vyslovene niekto, kto spí pod mostom. Je to aj niekto, kto žije v komunitnom bývaní a nemôže si dovoliť jednoduchý prepych," tvrdí žena.

S dopĺňaním pomáha aj hotel, v ktorom pracuje. Ak majú navyše, šéfkuchár do skrinky dopĺňa čerstvé ovocie a zeleninu. Jacquie dúfa, že tento koncept sa osvedčí, ľudí zaujme a rozšíri sa aj do ostatných častí Austrálie.

Už ste čítali?

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…