Obchodná komora a Klub 500 navrhujú minimálnu mzdu 552 eur
TASR
TASR

Obchodná komora a Klub 500 navrhujú minimálnu mzdu 552 eur

Zvýšenie minimálnej mzdy na 635 eur by podľa SOPK a Klubu 500 predstavoval skokový, viac ako pätinový nárast proti aktuálnej hodnote.

Ilustračné foto. — Foto: TASR/AP

Bratislava 17. júla (TASR) – Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK) a Klub 500 odmietajú odborármi navrhované zvýšenie minimálnej mzdy na 635 eur. Prichádza totiž podľa nich v čase spomaľovania výkonnosti eurozóny a nejasnej budúcnosti otvorenej slovenskej ekonomiky.

Ako uviedli predstavitelia SOPK a Klubu 500 na stredajšej tlačovej konferencii v Bratislave, minimálnu mzdu na rok 2020 navrhujú stanoviť na 552 eur v zmysle zákona o minimálnej mzde. Zároveň by sa podľa nich mala zvýšiť nezdaniteľná časť základu dane na úroveň minimálnej mzdy.

Zvýšenie minimálnej mzdy na 635 eur by podľa SOPK a Klubu 500 predstavoval skokový, viac ako pätinový nárast proti aktuálnej hodnote. „Odborárskemu návrhu chýbajú akékoľvek racionálne zdôvodnenia podložené analýzami vývoja slovenskej a svetovej ekonomiky. Nebránime sa rastu minimálnej mzdy, ale tá by mala byť prostriedkom na zlepšenie kvality života nízkopríjmových skupín, nielen ďalším nástrojom na vyťahovanie peňazí z priemyselných podnikov, ktorým tak nezostáva na nevyhnutné investície do inovácií," poznamenal predseda Klubu 500 Vladimír Soták.

Zároveň informoval o tom, že svoju predstavu v tejto súvislosti už prezentoval predsedovi SNS Andrejovi Dankovi a komunikovať chce aj s ďalšími koaličnými partnermi.

Klub 500 zároveň poukazuje na to, že minimálna mzda už nie je nástrojom na zlepšovanie situácie nízkopríjmových zamestnancov. „Nie je to prostriedok za súčasného nastavenia na zvyšovanie čistých príjmov zamestnancov, ale je to prostriedok skôr na zvyšovanie príjmov štátneho rozpočtu," zdôraznil výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor. Dokazovať to má skutočnosť, že výška minimálnej mzdy stúpla od roku 2011 o 64 %, kým nezdaniteľné minimum rástlo v rovnakom čase len o 7,9 %.

Chcú preto, aby sa zvýšila nezdaniteľná časť základu dane na úroveň minimálnej mzdy. Súčasne by sa podľa SOPK a Klubu 500 mala zaviesť odvodová odpočítateľná položka pre zdravotné odvody vo výške 380 eur mesačne. Tvrdia, že by sa malo zvážiť tiež zavedenie odvodovej odpočítateľnej položky pre sociálne odvody.

Podniky sú podľa nich pod tlakom a strácajú konkurencieschopnosť. Podotkli, že zdanenie práce na Slovensku je vyššie ako európsky priemer celkovej daňovej sadzby. Podpredseda SOPK Július Kostolný skonštatoval, že nepodložený rast minimálnej mzdy by mohol zhoršiť udržateľnosť hospodárskeho rastu slovenskej ekonomiky.

Problémom je podľa Gregora aj prepojenie minimálnej mzdy na ďalších viac ako 40 zákonov, ktoré zvyšujú náklady podnikov. Dosah súčasného návrhu odborárov vyčíslil Klubu 500 v analýze, ktorú realizoval na vzorke podnikov v priemere s 1000 zamestnancami, ktoré nezamestnávajú žiadneho človeka na minimálnu mzdu. Je to dosah, ktorý hovorí o zvýšených príplatkoch aj vplyve prepočtu tarifných miezd. „Priemerne pri podniku s 1000 zamestnancami je ten dosah na navýšenie nákladov 2,5 milióna eur, čo sú enormné a likvidačné čiastky," upozornil Gregor.

Už ste čítali?

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…