Hlásateľka Slobodnej Európy Agneša Kalinová sa narodila pred 95 rokmi
TASR
TASR

Hlásateľka Slobodnej Európy Agneša Kalinová sa narodila pred 95 rokmi

Vo svojich pravidelných príspevkoch sa venovala predovšetkým dianiu v Československu. V Slobodnej Európe pôsobila do roku 1995.

Na snímke novinárka a prekladateľka Agneša Kalinová. — Foto: TASR/Michal Svítok

Košice/Bratislava 15. júla (TASR) - Novinárka a prekladateľka Agneša Kalinová zažila počas svojho života perzekúcie zo strany oboch totalitných režimov, ktoré negatívne poznamenali dejiny Slovenska. Od narodenia známej hlásateľky Rádia Slobodná Európa uplynie v pondelok 15. júla 95 rokov.

Agneša Kalinová sa narodila 15. júla 1924 v Košiciach, ale vyrastala v susednom Prešove. V období vojnovej Slovenskej republiky (1939-1945) nemohla pre svoj židovský pôvod študovať a na jar 1942 ušla pred deportáciami do Budapešti, kde sa ukrývala viac ako dva roky v kláštore. Väčšina jej rodiny a obaja rodičia zahynuli v koncentračných táboroch.

Po druhej svetovej vojne sa vrátila do Prešova, ale po maturite sa presťahovala do Bratislavy, kde študovala na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského anglický a francúzsky jazyk. Štúdium však nedokončila. V Bratislave sa zoznámila so svojim budúcim manželom spisovateľom, scenáristom, prekladateľom a humoristom Jánom Ladislavom Kalinom, autorom slávnej knihy 1000 a jeden vtip, ktorý sa zaslúžil aj o rozvoj Vysokej školy múzických umení (VŠMU).

Krátky čas pôsobila ako prekladateľka a tlmočníčka na francúzskom konzuláte v Prahe. Od roku 1948 prispievala ako filmová kritička a publicistka do periodík Kino, Film a doba, Náš film, Film a divadlo, Filmové a televizní noviny, Nové slovo. Prekladala aj beletriu z francúzštiny, nemčiny a maďarčiny.

Do redakcie legendárneho Kultúrneho života, ktorý sa v 60. rokoch minulého storočia zasadzoval za liberálnejší prístup v literatúre a umení, nastúpila v roku 1952. Zúčastnila sa aj filmových festivalov v Bergame (1959), v Cannes (1960) a v roku 1964 v San Sebastiáne bola dokonca členka poroty FIPRESCI.

Po zákaze Kultúrneho života v roku 1968 sa stala slovenskou redaktorkou pražského dvojtýždenníka Filmové a televizní noviny, ktorý od roku 1970 prestal z politických dôvodov vychádzať.

Politické perzekúcie zo strany komunistického totalitného režimu postihli aj Agnešu Kalinovú a jej manžela Jána Ladislava Kalinu. Nemohla publikovať, uverejňovať preklady a zamestnať sa v akomkoľvek odbore súvisiacom s kultúrou. V roku 1972 bola tri mesiace vo vyšetrovacej väzbe pre podozrenie z podvratnej činnosti. Jej manžela zasa v politickom procese odsúdili na dva roky väzenia.

Na jeseň roku 1978 dostala povolenie vysťahovať sa s rodinou do Mníchova, kde nastúpila ako komentátorka v českom a slovenskom vysielaní Rádia Slobodná Európa. Vo svojich pravidelných príspevkoch sa venovala predovšetkým dianiu v Československu. V Slobodnej Európe pôsobila do roku 1995.

V roku 2012 vyšla kniha s názvom Mojich 7 životov, ktorú na základe rozhovorov s Agnešou Kalinovou napísala prozaička Jana Juráňová.

Dlhoročná novinárka, prekladateľka, filmová a politická publicistka Agneša Kalinová zomrela 18. septembra 2014 v Mníchove vo veku 90 rokov.

V roku 2014 jej pri príležitosti 25. výročia Nežnej revolúcie udelil vtedajší prezident Andrej Kiska Medailu prezidenta SR in memoriam.

Už ste čítali?

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…