Hlásateľka Slobodnej Európy Agneša Kalinová sa narodila pred 95 rokmi
TASR
TASR

Hlásateľka Slobodnej Európy Agneša Kalinová sa narodila pred 95 rokmi

Vo svojich pravidelných príspevkoch sa venovala predovšetkým dianiu v Československu. V Slobodnej Európe pôsobila do roku 1995.

Na snímke novinárka a prekladateľka Agneša Kalinová. — Foto: TASR/Michal Svítok

Košice/Bratislava 15. júla (TASR) - Novinárka a prekladateľka Agneša Kalinová zažila počas svojho života perzekúcie zo strany oboch totalitných režimov, ktoré negatívne poznamenali dejiny Slovenska. Od narodenia známej hlásateľky Rádia Slobodná Európa uplynie v pondelok 15. júla 95 rokov.

Agneša Kalinová sa narodila 15. júla 1924 v Košiciach, ale vyrastala v susednom Prešove. V období vojnovej Slovenskej republiky (1939-1945) nemohla pre svoj židovský pôvod študovať a na jar 1942 ušla pred deportáciami do Budapešti, kde sa ukrývala viac ako dva roky v kláštore. Väčšina jej rodiny a obaja rodičia zahynuli v koncentračných táboroch.

Po druhej svetovej vojne sa vrátila do Prešova, ale po maturite sa presťahovala do Bratislavy, kde študovala na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského anglický a francúzsky jazyk. Štúdium však nedokončila. V Bratislave sa zoznámila so svojim budúcim manželom spisovateľom, scenáristom, prekladateľom a humoristom Jánom Ladislavom Kalinom, autorom slávnej knihy 1000 a jeden vtip, ktorý sa zaslúžil aj o rozvoj Vysokej školy múzických umení (VŠMU).

Krátky čas pôsobila ako prekladateľka a tlmočníčka na francúzskom konzuláte v Prahe. Od roku 1948 prispievala ako filmová kritička a publicistka do periodík Kino, Film a doba, Náš film, Film a divadlo, Filmové a televizní noviny, Nové slovo. Prekladala aj beletriu z francúzštiny, nemčiny a maďarčiny.

Do redakcie legendárneho Kultúrneho života, ktorý sa v 60. rokoch minulého storočia zasadzoval za liberálnejší prístup v literatúre a umení, nastúpila v roku 1952. Zúčastnila sa aj filmových festivalov v Bergame (1959), v Cannes (1960) a v roku 1964 v San Sebastiáne bola dokonca členka poroty FIPRESCI.

Po zákaze Kultúrneho života v roku 1968 sa stala slovenskou redaktorkou pražského dvojtýždenníka Filmové a televizní noviny, ktorý od roku 1970 prestal z politických dôvodov vychádzať.

Politické perzekúcie zo strany komunistického totalitného režimu postihli aj Agnešu Kalinovú a jej manžela Jána Ladislava Kalinu. Nemohla publikovať, uverejňovať preklady a zamestnať sa v akomkoľvek odbore súvisiacom s kultúrou. V roku 1972 bola tri mesiace vo vyšetrovacej väzbe pre podozrenie z podvratnej činnosti. Jej manžela zasa v politickom procese odsúdili na dva roky väzenia.

Na jeseň roku 1978 dostala povolenie vysťahovať sa s rodinou do Mníchova, kde nastúpila ako komentátorka v českom a slovenskom vysielaní Rádia Slobodná Európa. Vo svojich pravidelných príspevkoch sa venovala predovšetkým dianiu v Československu. V Slobodnej Európe pôsobila do roku 1995.

V roku 2012 vyšla kniha s názvom Mojich 7 životov, ktorú na základe rozhovorov s Agnešou Kalinovou napísala prozaička Jana Juráňová.

Dlhoročná novinárka, prekladateľka, filmová a politická publicistka Agneša Kalinová zomrela 18. septembra 2014 v Mníchove vo veku 90 rokov.

V roku 2014 jej pri príležitosti 25. výročia Nežnej revolúcie udelil vtedajší prezident Andrej Kiska Medailu prezidenta SR in memoriam.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…